WordPress Sitemap Oluşturma

WordPress Sitemap Oluşturma

WordPress yönetim panelini kullanarak hazırladığınız web sayfasında tasarımın iyi olması, google bilinirliğini sağlamayacaktır. WordPress seo konusunda iyi olabilir ancak bunu sağlayan standart yapısı değildir. Modüler bir yapıya sahip olan yönetim paneli sayesinde bunu sağlamaktadır.

Google, Yandex ve diğer arama motorları kendi robotları ile web sitelerini taramaktadır. Ancak bunu hızlandırmak için sitemap.xml hazırlayarak içeriğini arama motorlarına gönderebilirsiniz.

Sitemap için standart bir yapı vardır ve hazırlarken dikkat edilmesi gerekir. WordPress için bu kadar kod içerisine girmenize gerek yok. Çünkü kullanacağımız XML-Sitemap eklentisi ile 1-2 dakikada hazır olacaktır.

WordPress yönetim paneline geçmeden önce bu xml dosyasını hazırlamak epey zamanımı almıştı. Bu nedenle ne kadar zahmetli olduğunu biliyorum.

Wordpress Sitemap Oluşturma 1

Eklentiler içerisinde Google XML Site Haritaları olarak arama yapalım. Arne Brachhold tarafından geliştirilen eklentiyi bularak yükleyelim ve etkinleştirelim.

Wordpress Sitemap Oluşturma 2

Etkinleştirme sonrasında Ayarlar altına XML-Sitemap olarak menü eklenecektir.

Wordpress Sitemap Oluşturma 3

Menüyü açtığınızda xml adresini görüntüleyebilirsiniz. Bu adresi Google Search Console üzerinde google hesabınız ile ekleyebilir ve indexlenmesini hızlandırabilirsiniz. Yandex arama motoruna eklemek için Yandex Webmaster üzerinde sitemap tanımlaması yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir