WordPress Google Indexlerini Silmek

WordPress Google Indexlerini Silmek

Web sayfanızda yazılım olarak değişiklikler yaptıysanız, farklı bir altyapıdan wordpress altyapısına geçtiyseniz, link yapınız değişiklik göstermiş olabilir. Bu durumda eski bağlantılarınız google üzerinde gözükecek ancak kullanıcılar giriş yapmaya çalıştığında hata sayfası ile karşılaşacaktır. Bu durum kullanıcı etkileşiminizi olumsuz olarak etkilemektedir.

Google ziyaretçilerinizin web siteniz ile ilgili etkileşimini önemsemektedir. Hemen çıkma oranı ve web sayfanızda geçirdiği süre baz alınarak google indexleriniz üst sıraya yada alt sıraya taşınmaktadır.

Bu nedenle hatalı url adreslerinizin google dizininden kaldırılması gerekmektedir.

WordPress altyapısında bu konuda iki alternatifiniz vardır. İlki geçiş sonrasında eski bağlantılarınızı yeni link yapınız ile yönlendirmektir. Daha önce hazırladığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

https://teknoforum.org/wordpress-gecisi-sonrasinda-google-indexlerini-kaybetmemek/

Ancak çok karmaşık bir hale geldiyse google indexleriniz artık silme vakti gelmiş diyebiliriz. Mesela çok fazla değişiklik yaptığınızı, blog sayfanızı website.com/blog/ website.com/forum /website.com/test gibi farklı alt klasörlerde yayınladığınızı düşünelim. Bu durumda google indexleriniz oldukça fazla ve aynı sayfaların tekrar indexlenmesinden dolayı düşecektir. Google bir işler çevirdiğinizi düşünmeye başlayacaktır. Aynı zamanda içeriklerin aynı olması nedeni ile google üst sıralarında hiçbir zaman yer alamayacaksınız. Çünkü özgün içerikler google’da her zaman üstte çıkarken, kopya içerikler alt sıralara düşürülmektedir. Yazının başında belirttiğimiz gibi kullanıcı deneyiminede önem veren google hemen çıkma oranınız ve sayfada geçirilen süre düştüğü zamanda indexlerinizi alt sıralara alacaktır.

Wordpress Google Indexlerini Silmek 1

Ben All in One SEO Pack eklentisini kullanıyorum. Diğer seo eklentileri için de robots.txt düzenleme mevcut. Ancak örneğimizi bu eklenti üzerinden yapacağım. Yükleyerek etkinleştiriyoruz.

Wordpress Google Indexlerini Silmek 2

All in One SEO / Özellik Yöneticisi menüsüne tıklıyoruz ve robots.txt özeliğini aktif ediyoruz.

Wordpress Google Indexlerini Silmek 3

All in Onse SEO / robots.txt menüsünü açıyoruz. Karşımıza gelen ekranda kendi kurallarımızı oluşturabiliriz. Web sayfamız standart olarak google botları tarafından izlenir ve ilk izleneceği döküman website.com/robots.txt olacaktır.Allow klasörler incelenerek dizine eklenirken disallow klasörle dizinden çıkarılacaktır. Sitemap belirtildiyse xml içerisindeki linkler tek tek incelenerek dizine eklenecektir.

Ben teknoforum.org/blog/ ve teknoforum.org/forum linklerimin google indexlerini silmek istiyorum. Bu nedenle

User Agent: *
Rule : Disallow
Dizine Erişim Yolu: /blog/

User Agent: *
Rule : Disallow
Dizine Erişim Yolu: /forum/

Olarak iki kural oluşturuyorum

Kurallarımız eklendi. Artık google botları web sayfamı ziyaret ettikçe bu linkleri kaldıracaktır. Eğer tüm linklerimizi silmek istiyorsak

User Agent: *
Rule : Disallow
Dizine Erişim Yolu: /

Kuralını eklememiz gerekir.

Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir