Windows 11 işletim sistemi ve windows 11 ile gelen yenilikler

Homeİşletim Sistemleri

Windows 11 işletim sistemi ve windows 11 ile gelen yenilikler

Bilgisayarın hayatımızda daha merkezi rol oynadığı bir zamanda, Windows 11 sizi sevdiklerinize yaklaştırmak için tasarlandı.

Windows her zaman dünyanın inovasyonu için iyi bir sahne olmuştur. Küresel işletmelerin bel kemiği oldu ve yeni girişimlere ev sahipliği yapıyor. Web, Windows üzerinde doğdu ve büyüdü.  İlk e-postamızı yazdığımız, ilk bilgisayar oyunumuzu oynadığımız ve ilk kod satırımızı yazdığımız yer oldu. Windows, insanların bağlantı kurmak, öğrenmek ve başarmak için gittikleri yerdir. Bugün bir milyardan fazla insanın güvendiği bir platform.

Bu kadar çok insan için tasarım yapma sorumluluğu, hafife alınamayacak bir sorumluluktur. Geçtiğimiz 18 ay, bilgisayarlarımızı nasıl kullandığımız konusunda inanılmaz bir değişim getirdi; Kişisel bilgisayarı hayatımıza sığdırmaktan, tüm hayatımızı kişisel bilgisayarımıza sığdırmaya çalıştık. Cihazlarımız sadece toplantılara, derslere ve işlerimizi yapmak için gittiğimiz yer değildi, aynı zamanda arkadaşlarımızla oyun oynamaya, en sevdiğimiz programları aşırı derecede izlemeye ve belki de en anlamlısı olarak birbirimizle bağlantı kurmaya geldiğimiz yerdi. Bu süreçte kendimizi ofis şakalarını, koridor sohbetlerini, antrenmanları, mutlu saatler ve tatil kutlamalarını dijital olarak yeniden planlarken bulduk.

Bu kadar güçlü olan, gördüğümüz ve hissettiğimiz bilgisayarda pratik ve işlevsel bir halden, kişisel ve duygusal bir hale geçişti. Yeni nesil Windows’u oluştururken Microsoft ekibine ilham veren bu oldu. Size tanıdık gelen, öğrenebileceğiniz, oynayabileceğiniz ve en önemlisi yepyeni yollarla bağlantı kurabileceğiniz bir yer inşa edildi.

Bugün sizi sevdiklerinize yaklaştıran Windows 11 ile tanıştırmaktan onur ve heyecan duyuyorum.

Üretkenlik ve kolay iletişim için yeniden tasarlandı

windows 11 arama

Verimliliğinizi güçlendirmek ve ilham vermek için tasarımı ve kullanıcı deneyimi basitleştirildi. Modern, taze, temiz ve şık bir tasarıma sahip. Yeni Başlat düğmesi ve görev çubuğundan her bir sese, yazı tipine ve simgeye kadar her şey, kontrolü size vermek, sakinlik ve rahatlık hissi vermek için tasarlandı. Başlat butonu merkeze alındı ve ihtiyacınız olanı hızlı bir şekilde bulmayı kolaylaştırdı. Başlat, bir Android veya iOS cihazında olsa bile, daha önce hangi platformda veya cihazda görüntülemiş olursanız olun, en son dosyalarınızı size göstermek için bulutun ve Microsoft 365’in gücünü kullanır.

windows 11 web tarayıcı

Windows, birden çok pencerenin esnekliğini ve uygulamaları yan yana ekleme olanağı sunarak her zaman istediğiniz gibi çalışmanıza yardımcı olmuştur. Windows 11’de yeni olarak, çoklu görevler için daha da güçlü bir yol sağlamak ve yapmanız gerekenleri takip etmek için Snap Layouts, Snap Groups ve Desktops’ı sunuyor. Bunlar, pencerelerinizi düzenlemenize ve ekranı optimize etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış yeni özelliklerdir, böylece ihtiyacınız olanı görsel olarak temiz bir düzende tam istediğiniz gibi görebilirsiniz. Ayrıca hayatınızın her bölümü için ayrı Masaüstü Bilgisayarlar oluşturabilir ve bunları beğeninize göre özelleştirebilirsiniz; iş, oyun veya okul için bir Masaüstünüz olduğunu hayal edin.

windows 11 özelleştirilmiş ekran bölümleri

Windows 11 karmaşıklığı ortadan kaldırır ve size basitlik getirir.

Önem verdiğiniz insanlarla bağlantı kurmanın daha hızlı bir yolu

Windows 11 Microsoft Teams

Bir diğer kritik kısmı da sizi sevdiğiniz insanlara yaklaştırmasıdır. Son 18 ay, insanlarla dijital olarak nasıl anlamlı bağlantılar oluşturduğumuza dair yeni davranışlara yol açtı. Daha fazla yüz yüze etkileşime geri dönmeye başlasak bile, Microsoft ekibi nerede olurlarsa olsunlar insanların birbirleriyle yakın kalmasını kolaylaştırmaya devam etmek istiyor. Ve üzerinde bulunduğunuz cihazın veya platformun bir engel olmasını istemiyor.

Windows 11 ile, görev çubuğuna entegre edilmiş Microsoft Teams Chat’i sunmaktan heyecan duyuyoruz. Artık Windows, Android veya iOS üzerinden, platform veya cihaz ne olursa olsun, her yerde tüm kişilerinizle metin, sohbet, ses veya video aracılığıyla anında bağlantı kurabilirsiniz. Diğer uçta bağlandığınız kişi Teams uygulamasını indirmediyse, yine de iki yönlü SMS yoluyla bu kişiyle bağlantı kurabilirsiniz.

Windows 11 ayrıca Teams aracılığıyla arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurmanın daha doğal bir yolunu sunarak anında sessize alıp açmanıza veya doğrudan görev çubuğundan sunum yapmaya başlamanıza olanak tanır.

Şimdiye kadarki en iyi PC oyun deneyimlerini sunmak

Windows 11 Oyun Platformu

Bir oyun tutkunuysanız, Windows 11 sizin için yapılmıştır. Oyun, Windows’un neyle ilgili olduğu konusunda her zaman temel olmuştur. Bugün, dünya çapında yüz milyonlarca insan Windows’ta oyun oynuyor ve oyun yoluyla sevdikleri ve arkadaşlarıyla neşe ile bağlantı kuruyor. Windows 11, sisteminizin donanımının tüm potansiyelini ortaya çıkararak en yeni oyun teknolojilerinden bazılarının sizin için çalışmasını sağlar. Yüksek kare hızlarında nefes kesici, sürükleyici grafikler sağlayan DirectX 12 Ultimate, Daha hızlı yükleme süreleri ve daha ayrıntılı oyun dünyaları için DirectStorage, ve gerçekten büyüleyici bir görsel deneyim için daha geniş, daha canlı bir renk yelpazesi için Otomatik HDR. Donanım uyumluluğu taahhüdünde hiçbir şey değişmedi. Windows 11, favori PC oyun aksesuarlarınızı ve çevre birimlerinizi destekler. PC veya Ultimate için Xbox Game Pass ile oyuncular, sürekli eklenen yeni oyunlarla 100’ün üzerinde yüksek kaliteli PC oyununa erişebilir ve ister bir bilgisayarda oynuyorlarsa oynasınlar, oynayacak kişileri bulmak yine de aynı derecede kolay. PC veya konsol.

Önem verdiğiniz bilgileri almanın daha hızlı bir yolu

Windows 11 Widgets

Windows 11, kişiselleştirilmiş özet akışı ve Microsoft Edge’in sınıfının en iyisi tarayıcı performansı olan Widget’lar ile sizi önemsediğiniz haberlere ve bilgilere daha hızlı ulaştırıyor. En odaklandığımız anda veya yeni tasarımlar ortaya çıkardığımızda bile hala molalara ihtiyacımız var Bugün, haberleri, hava durumunu veya bildirimleri kontrol etmek için sık sık telefonlarımızı kullanıyoruz. Artık, benzer şekilde seçilmiş bir görünümü doğrudan masaüstünüzden açabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş feed’inizi açtığınızda, Çalışmanızı kesintiye uğratmaması için bir cam levha gibi ekranınızda kayar. İçerik oluşturucular ve yayıncılar için Widget’lar, kişiselleştirilmiş içerik sunmak için Windows içinde yeni pencerede açar. Microsoftun Hedefi, hem tüketicilerin hem de içerik oluşturucuların yararlanabileceği şekilde hem küresel markalar hem de yerel içerik oluşturucular için canlı bir platform oluşturmaktır.

Favori uygulamalarınızın ve eğlencenin bir araya geldiği yepyeni bir Microsoft Mağazası

Windows 11 Microsoft Store

Yeni Microsoft Mağazası, uygulama ve içeriğin izlenmesi, oluşturulması, oynatılması, çalışılması ve öğrenilmesi için tek güvenilir platformdur. Hız için yeniden inşa edildi ve şık, kullanımı kolay yepyeni bir tasarıma sahip. Size sadece her zamankinden daha fazla uygulama getirmekle kalmayacak, aynı zamanda tüm içeriği (uygulamalar, oyunlar, filmler) koleksiyonlarla aramayı ve keşfetmeyi daha kolay hale getiriyor. Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom ve Canva gibi önde gelen birinci ve üçüncü taraf uygulamalarını yakında Microsoft Store’da ağırlamaktan heyecan duyuyoruz – hepsi sizi eğlendirmek, ilham vermek ve bağlantı kurmak için inanılmaz deneyimler sunuyor. Store’dan bir uygulama indirdiğinizde, güvenlik ve aile güvenliği açısından test edildiğini bilmenin rahatlığını yaşarsınız.

Windows 11 microsoft store android uygulamaları

Ayrıca Android uygulamalarını ilk kez Windows’a getiren Microsoft Store’u duyurmaktan da heyecan duyuyoruz. Bu yılın ilerleyen saatlerinden itibaren, insanlar Microsoft Store’da Android uygulamalarını keşfedebilecek ve bunları Amazon Appstore üzerinden indirebilecekler – TikTok’tan bir video kaydedip yayınladığınızı veya doğrudan PC’nizden sanal öğrenme için Khan Academy Kids’i kullanmayı hayal edin. Önümüzdeki aylarda bu deneyim hakkında paylaşacak daha çok şeyimiz olacak. Amazon ve Intel ile Intel Bridge teknolojilerini kullanan bu ortaklığı dört gözle bekliyoruz.

Geliştiriciler ve içerik oluşturucular için yeni fırsatların kilidini açan daha açık bir ekosistem oluşturma

Windows içerik oluşturucular ve geliştiriciler için daha fazla ekonomik fırsatın kilidini açmak üzere Microsoft Store için adımlar atıyor. Geliştiricilerin ve bağımsız yazılım satıcılarının (ISV’ler) uygulamalarını Win32, Aşamalı Web Uygulaması (PWA) veya Evrensel Windows Uygulaması (UWP) veya başka bir uygulama çerçevesi olarak oluşturulmuş olmalarına bakmaksızın getirmelerini sağlayarak bir fırsat oluşturuyor. Daha fazla insana ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için. Ayrıca, uygulama geliştiricilerinin artık kendi ticaretlerini Microsoft Store’a getirebilecekleri ve gelirin %100’ünü elinde tutabilecekleri gelir paylaşımı ilkelerinde aşamalı bir değişikliği duyuruyoruz – Microsoft hiçbir şey almıyor. Uygulama geliştiricileri, 85/15’lik rekabetçi gelir payıyla kullanmaya devam edebilir. Microsoft ekibi daha açık bir ekosistem oluşturmanın, müşterileri istedikleri ve ihtiyaç duydukları uygulamalara, oyunlara, filmlere ve web içeriğine güvenli ve sorunsuz erişim sağlayarak nihayetinde fayda sağladığına inanıyor.

BT için daha hızlı, daha güvenli ve tanıdık

BT için Windows 11, bildiğiniz tutarlı, uyumlu ve tanıdık Windows 10 temeli üzerine inşa edilmiştir. Tıpkı bugün Windows 10’da yaptığınız gibi Windows 11’i planlayacak, hazırlayacak ve dağıtacaksınız. Windows 11’e yükseltmek, Windows 10 güncellemesi almak gibi olacak. Microsoft Endpoint Manager, bulut yapılandırması, Windows Update for Business ve Autopilot gibi bugün sahip olduğunuz tanıdık yönetim deneyimleri, Windows 11’i entegre ederken ortamınızı destekleyecektir.

Tıpkı Windows 10’da olduğu gibi, Windows 11’in temel tasarım ilkesi olan uygulama uyumluluğuna derinden bağlı. Uygulamalarınızın, 150 veya daha fazla kullanıcıya yardımcı olan bir hizmet olan App Assure ile Windows 11’de çalışacağına dair sözünün arkasında. Karşılaşabilecekleri uygulama sorunlarını hiçbir ek ücret ödemeden düzeltir.

Windows 11, üretkenlik ve yeni deneyimler sağlarken çipten buluta koruma ekleyecek yeni yerleşik güvenlik teknolojileriyle de tasarımı gereği güvenlidir. Windows 11, verileri korumak ve cihazlar arasında erişim sağlamak için hazır bir işletim sistemi sağlar. Microsoft ekibi gelişen tehdit ortamının ve yeni hibrit çalışma dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak için güvenlik temellerini yükseltmek için donanım ve yazılım üreticileri ile yakın bir şekilde çalıştı.

Bilgisayar almak için harika bir zaman

Windows 11 için yeni cihaz önerileri

Microsoft ekibi windows 11’i geliştirmeye başladığı ilk günden beri, yazılım ve donanım arasında sorunsuz entegrasyon için donanım üreticileri ve yazılım ortakları ile yakın bir şekilde çalışıyor. Bu ortak mühendislik, yenilikle başlar. AMD ve Ryzen işlemcilerin getirdiği inanılmaz grafik derinliğinden Intel’in 11. nesil ve Evo İşlemcilerinin inanılmaz performansına, Qualcomm’un yapay zeka becerisi, 5G ve Arm desteğine kadar, Windows 11’in en iyilerini en büyük işlemcilerle bir araya getiriyor. Dünyadaki donanım ekosistemi.

Microsoft ekibi Dell, HP, Lenovo, Samsung, Surface ve diğerleri ile bugün satın alabileceğiniz çoğu bilgisayarın çeşitli form faktörleri ve fiyat noktalarında Windows 11’e hazır olmasını sağlamak için çalıştı.

Windows 11’i yalnızca hız ve verimlilik için optimize edilecek şekilde değil, aynı zamanda dokunma, mürekkep oluşturma ve sesle gelişmiş deneyimlerden yararlanacak şekilde tasarlandı.

Windows 11’i klavyesiz bir tablette kullandığınızda, görev çubuğundaki simgeler arasında daha fazla boşluk oluşturarak, pencereleri yeniden boyutlandırmayı ve taşımayı kolaylaştırmak için daha büyük dokunma hedefleri ve ince görsel ipuçları ekleyerek dokunma deneyimi iyileştirildi. Jestler eklendi. Ayrıca, dokunsallığın kaleminizi daha da ilgi çekici ve sürükleyici hale getirmesini sağlıyor. Düzenlerken veya çizerken titreşimleri duymanızı ve hissetmenizi sağlıyor. Son olarak, sesle yazmayla ilgili geliştirmeleri öne çıkardı. Windows 11, söylediklerinizi tanıma konusunda inanılmazdır; sizin için otomatik olarak noktalama işaretlerini koyabilir ve sesli komutlarla birlikte gelir. Bu, yazmaya ara vermek ve bunun yerine fikirlerinizi söylemek istediğinizde harika bir özellik.

Windows 11, uygun Windows 10 PC’ler için ücretsiz bir yükseltme ile sunulacak. Mevcut Windows 10 PC’nizin Windows 11’e ücretsiz yükseltmeye uygun olup olmadığını kontrol etmek için PC Health Check uygulamasını windows 11 web adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca, bugün satın aldığınız Windows 10 bilgisayarların Windows 11’e yükseltmeye hazır olduğundan emin olmak için perakende iş ortakları ile birlikte çalışıyor. Ücretsiz yükseltme, bu yaz döneminde uygun Windows 10 bilgisayarlara sunulmaya başlayacak ve 2022’ye kadar devam edecek. Ve önümüzdeki hafta , Windows 11’in erken bir yapısını Windows Insider Programıyla paylaşılacak

Bu sadece başlangıç

Windows bir işletim sisteminden daha fazlasıdır; hayatımıza ve işimize dokunan bir kumaştır. İnsanlarla bağlantı kurduğumuz, öğrendiğimiz, çalıştığımız ve oynadığımız yer. Zamanla tanıdık kaldı ve bize uyarlandı. Windows 11 için bizim kadar heyecanlı olduğunuzu umuyoruz.

Windows 11 ürün sorumlusu Panos Panay’ın yazısından türkçeye çevrilmiştir

COMMENTS

WORDPRESS: 0