HomeMobil İletişim

WhatsApp 30 Hazirandan Sonra Hangi Telefonlarda Çalışmayacak

Facebook yetkilileri yaptığı açıklama ile WhatsApp kullanıcılarının, 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren mesaj gönderip alamayacak, mobil işletim sistemlerinin listesini bildirdi. Neredeyse her cep telefonu üzerinde kullanılan uygulama her geçen gün popüleritesini arttırıyor. Son yapılan güncellemede durum videosu ve durum resimleri paylaşma özelliği getirilmişti. Yeni eklenen özellikler ise belli telefon modellerinde verimli çalışmamaktadır. Bunun nedeni işletim sistemleri güncellenmeyen cep telefonları. Kimi donanımlar ise WhatsApp uygulamasının istediği ihtiyaçları karşılayamıyor. Resmi blog sayfasından yapılan açıklamada 30 Haziran 2017 tarihi ile kullanılamayacak işletim sistemlerinin listesine yer verildi.

Nokia S40
Nokia Symbian S60
Android 2.1
Android 2.2
Windows Phone 7.+1
iPhone 3GS (iOS 6)
BlackBerry OS ve BlackBerry 10

WhatsApp bu telefonları ya da işletim sistemlerine sahip kullanıcılarına eğer güncellenebiliyorsa işletim sistemini güncellemelerini ya da cihazlarını yeni modellerle değiştirmelerini tavsiye etti. Açıklamada bu kararı alırken çok zorlandıklarını da belirten WhatsApp yetkilileri üst işletim sistemleriyle kullanıcıların WhatsAppten tam olarak faydalanabileceklerini hatırlattı. 2016 yılının sonunda desteği keseceklerini bildirmişlerdi ancak tekrar bir açıklama yayınlayarak süreyi 30 Haziran 2017 olarak güncellediklerini duyurdular.

WhatsAppin daha önce yaptığı ve birkaç gün önce güncellediği açıklamasının tamamı şöyle:

Bu hafta WhatsApp yedinci yaşına girdi ve bu inanılmaz bir yolculuk oldu. Önümüzdeki aylarda güvenlik özelliklerine verdiğimiz önemin daha da üzerinde duracağız ve önem verdiğiniz kişilerle iletişimde kalmanız için daha çok yol bulmak için çalışacağız. Yıldönümlerinin geriye bakmak için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. 2009 yılında WhatsAppı kurduğumuzda insanların mobil cihaz kullanımları şimdikinden çok farklıydı. Apple App Store sadece birkaç ay önce açılmıştı. O zamanlarda satılan akıllı telefonların yüzde 70i BlackBerry ve Nokia işletim sistemine sahipti. Google, Apple ve Microsoft tarafından sunulan mobil işletim sistemleri – bugün satışların yüzde 99.5ini oluşturan – o zaman mobil cihaz satışlarının yüzde 25ten daha azını oluşturuyordu.

Önümüzdeki yedi seneye bakarken, büyük çoğunluğun kullandığı mobil platformlara odaklanmak istiyoruz. Bu nedenle de 2016 sonunda, aşağıdaki platformlarda artık WhatsApp Messengerı desteklemeyeceğiz:

BlackBerry OS ve BlackBerry 10
Nokia S40
Nokia Symbian S60
Android 2.1 ve Android 2.2
Windows Phone 7
iPhone 3GS/iOS 6

Her ne kadar bu platformlar hikayemizde çok önemli bir yere sahip olsalar da, gelecekte uygulamamızda geliştirmek istediğimiz özellikleri sunma kapasiteleri bulunmamakta. Bu bizim için zor bir karardı, ama insanlara WhatsApp kullanarak arkadaşlarıyla, aileleriyle ve sevdikleriyle daha iyi şekillerde iletişimde kalmalarını sağlamak için doğru karardı. Eğer bu karardan etkilenen bir mobil cihaz kullanıyorsanız, WhatsAppı kullanmaya devam etmek için 2016 bitmeden yeni bir Android, iPhone veya Windows Phonea geçmenizi tavsiye ederiz.

GÜNCELLEME: WhatsApp; BlackBerry OS, BlackBerry 10, Nokia S40 ve Nokia Symbian S60 telefonlarda desteğini 30 Haziran 2017 tarihine kadar uzatmıştır.

COMMENTS

WORDPRESS: 0