Taksim Camii

HomeGenel

Taksim Camii

Taksim Camii, 9 şubat 2017 tarihinde taksim meydanın istiklal caddesi girişinde yapımına başlanan ve yapımı devam eden camidir. Taksim Camii mimarları Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'dır.

Kiralık Villaların Mimari Özellikleri Neler?
1915 – Nikola Tesla – Her Şey Işıktır
Masterchef 2020 Birincisi Kim Olmalı ?

Taksim Camii, 9 şubat 2017 tarihinde taksim meydanın istiklal caddesi girişinde yapımına başlanan ve yapımı devam eden camidir. Taksim Camii mimarları Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’dır.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19 Ocak 2017 tarihindeki toplantısında cami inşaatına onay vermiştir.

Ahmet Misbah Demircan 10 Şubat 2017’de yaptığı açıklamada projenin mimarının Şefik Birkiye olduğunu ve Sur Yapı’nın bu proje inşaatını tüm bedeli karşılayarak yapacağını resmen bildirmişti.

Taksim Camii Nerede

Taksim Meydanı İstiklal Caddesi girişinde yer alan Taksim Camii I. Mahmud tarafından 1731 yılında inşa edilmiş Taksim Maksemi’nin hemen arkasında yer almaktadır

Taksim Camii Mimarisi

875 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. 3 katlı olan ve 960 kişilik ibadet kapasitesine sahip olacak camide 165 araç kapasiteli bir park yeri ile konferans ve sergi salonları da yer alması planlanmaktadır. Zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre olan caminin kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği 30,3 metre olarak planlanmaktadır.

Taksim Camii biri ana kubbe olmak üzere 12 adet kubbe ve 2 adet minareden oluşmaktadır. Kubbeler çeşitli boyutlarda olup ana kubbe 30 metre yükseklikte ve 26 metre açıklıktadır. Kubbelerden 4 tanesi çelik konstrüksiyon olup diğerleri betonarme olarak tasarlanmıştır. Minareler ise 62 metre alem altı yüksekliğine sahiptir.

Camii Ne Zaman Tamamlanacak

2021 yılı nisan ayı (hicri ramazan ayı) ile tamamlanacağı belirtilmektedir.

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0