Sunucu ve Hosting Hakkında Bilgiler

HomeWeb Master

Sunucu ve Hosting Hakkında Bilgiler

Sunucu ve hosting hakkında bilgileri inceleyerek, en uygun hosting seçeneklerini görebilir ve amacınıza uygun windows hosting ve linux hosting seçiminizi yapabilirsiniz

Host nedir?

Türkçe karşılığı konuk ağırlayan, ev sahibi olarak adlandırılan bu terim teknoloji alanında ise internet üzerinde hizmet veren bilgisayar anlamı taşır. Evinizde kullandığınız bilgisayarlar arasında bir yerel ağ kurduğunuzda burada sizin bilgisayarınızı host olarak düşünebiliriz. Şirketlerin, kurumların kullanmakta olduğu web sitelerini barındıran bilgisayar bir host olarak adlandırılır. Hosting hizmeti aldığınız şirketi de host olarak adlandırabiliriz. Hosting hizmetleri de oluşturulan bir web sayfasını içerik sahibine bağlı bir bilgisayar olmasa bile kullanılmasını sağlamaktır.

Hosting nedir?

Bilgisayarınızda herhangi bir belge oluşturdunuz, bu belgeyi saklamak istiyorsunuz. Oluşturulan belgeyi bilgisayarınızdaki diske kaydeder ve kapatırsınız. Bu oluşturulan belgenin bir website olduğunu düşünelim ve 7/24 hizmet vermesini, yoğunlukta problem çıkarmamasını, hızlı akıcı bir şekilde çalışmasını, yayınına devam etmesini istiyorsanız sürekli aktif olacak bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bu tarz bilgisayarara ise sunucu adı verilmekte. Basit olarak telefonlarda dahi kullandığımız bulut yedekleme de aslında bir hosting olayıdır, uzak bir noktada veri depolaması. Hosting ise kişilere ve organizasyonlara ait web sitelerinin veya oluşumların kesintisiz ve sürekli çalışması adına donanımsal, yazılımsal olarak güçlü sunucuların birleşiminden oluşan bir yayınlama hizmetidir. Hazırlanmış olan web sayfalarında kontrol paneli üzerinden değişiklikler sağlayabilir, birtakım dosya transfer işlemleri ile web sunucularına yüklenebilir. Hazır hale gelmeden önce domain tanımlamaları yapılır. Artık website hazır, sunucu hazır ve dünyanın her yerinden 7/24 erişilebilir, kullanılabilir.

Hosting’in çeşitleri de bulunmaktadır. Bu hizmeti satın almadan önce, kurumsal hosting, ekran kartlı sunucu, vds sunucu, web hosting gibi seçenekler görebilirsiniz.

Hosting ne amaçla kullanılır?

Web sitenizi yayınlamak isterseniz hosting hizmeti edinmeniz ilk yapmanız gereken iştir. Herhangi bir ürünü, yazıyı, hizmeti vb. birşey için website açtınız ve buna insanların ulaşmasını istiyorsunuz ancak bunların gerçekleşebilmesi için bir hosting hizmetine ihtiyaç duyacaksınız. Hosting hizmeti edindiğinizde aslında sadece sunucu oluşturmuş olmuyorsunuz bunun yanında sayfaların daha hızlı açılması, sitenize yapılabilecek olası bir saldırıya karşı kayıpların önlenmesi, dünyanın her yerinden erişilebilirlik, düzenli olarak veri yedeklemeleri gibi özellikler hosting hizmetinin kalitesini önemli ölçüde belirlemektedir. Bir bilgisayara bağlı kalmadan ulaşmak istediğiniz herhangi birşey için hosting kullanılabilir.

Hosting seçenekleri nelerdir?

Websitemizde sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak hosting seçenekleri mevcut. İster bireysel kullanım için ister website için isterseniz firmanızın ihtiyaçları için farklı özellikte sunucularımız ile sizlere hizmet veriyoruz. Ne tür bir hosting ihtiyacınız olduğuna karar veremiyorsanız alanında uzman teknik ekibimiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Firmamızın sağlamış olduğu bazı hosting seçeneklerine bir bakalım.

Reseller Hosting

İngilizceden çevirdiğimizde ‘yeniden satılabilen’, ‘satıcı’, ‘bayi’ anlamlarına karşılık gelmektedir. Kabaca bir reseller hosting sahibiyseniz sunucunuzda birden fazla site bulundurabilirsiniz. Bu paket genel olarak webmasterlar tarafından tercih edilir ve Linux Reseller Hosting adıyla alıcı bulur. Linux Reseller Hosting ile WordPress, Joomla, Opencart, Magento, Prestahop gibi birçok farklı altyapıdaki siteyi yayına alabilirsiniz.

Kurumsal Hosting

Kurumsal hosting paketlerinin özelliği çok büyük miktarda depolama alanları, maail trafiği için sorunsuz bir alt yapı sağlamaları diyebiliriz. Bazı firmalar sadece kurumsal mail adresi kullanabilmek için bu paketi tercih edebiliyorlar. Trafik ve depolama alanı esnek ve fazla olduğu için erişiminizi sekteye uğratmadan devam eder. Aynı sunucuda bulunan diğer sitelerin saldırıya uğrammaları size zarar vermez.

Linux Hosting

Hosting hizmetleri arasında ortalama olarak dünya genelinde en çok satış gerçekleştirilen Linux özellikli hosting hizmeti diyebiliriz. Admin paneli, CPanel, WHM, Direct Admin gibi sistemler ile yönetilebilmesinin sebebi bu panellerin çok gelişmiş olması ve işlem kodlama bilgisi gerektirmez.

Windows Hosting

Windows server işletim sistemi üzerine geliştirilmiş olan bu hosting sistemi ile kesintisiz ve hızlı hizmet sağlayabilirsiniz. Kolay ve esnek bir web yazılımı tasarlayabilmek için en basiti Microsoft yazılım teknolojileri. Bu teknolojileri kullanarak hazırlanmış bir web sitesi Windows Hosting paketi üzerinden hizmet vermek zorundadır. Bu sayede hızlı ve kesintisiz bir şekilde web sitesi kullanılabilir şekilde devam eder.

Bulut Sunucu

Bir websitesi oluşturdunuz ve günden güne işleriniz artmakta bu nedenle site trafiğiniz artmakta olduğunu düşünelim. Web siteniz belirli bir trafikten sonrasında daha fazla işlemci ve depolama alanı kullanacağı için sitenizde donma, yavaşlık vb. durumların yaşanmaması adına Bulut Sunucu paketimizden yararlanabilirsiniz. Bulut Sunucu size özel donanımsal olarak hazırlanmış ve izole bir şekilde size tahsis edilmeye hazırdır. Bir fiziksel sunucu birçok bulut sunucu’ya bölünebilmektedir.

Fiziksel Sunucu

Hosting hizmetleri arasında en güçlü ve en büyük olan hosting hizmetidir. Ziyaretçilerin web sayfasına çok hızlı erişmesine olanak sağlar. Sadece web sitenizin barındırıldığı bu sunucu tüm donanımsal kaynakları web sitenize atar. Fiziksel sunucular güçlü olduğu kadar diğer hosting seçeneklerine oranla biraz daha maliyetli kalır.

https://www.respanet.com.tr/dedicated-server.html

Ekran Kartlı Sunucu

Ekran kartlı sunucu daha çok sizin uzaktaki bireysel bilgisayarınız diyebiliriz. Üzerinde yüksek kalitede oyun oynayabilir, görsel render alabilir, GPU gerektiren kodlama ve derleme işlemleri gerçekleştirebilir, android emülatör ve bunun gibi birçok hizmeti sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sunucuları oyun serverı olarak kullanmak da mümkündür.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Barındırma_hizmeti

COMMENTS

WORDPRESS: 0