Satranç – Stefan Zweig

HomeGenel

Satranç – Stefan Zweig

Tanıtım Bülteni: Satranç, “İncecik bir kitaba, tarihin en büyük acılarını sığdırmak mümkün müdür?” sorusunun cevabı niteliğini taşıyor. Avusturyalı Y

Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig
Kızıl – Stefan Zweig
Dönüşüm – Franz Kafka

Tanıtım Bülteni: Satranç, “İncecik bir kitaba, tarihin en büyük acılarını sığdırmak mümkün müdür?” sorusunun cevabı niteliğini taşıyor. Avusturyalı Yazar Stefan Zweig tarafından 1942 yılında kaleme alınan eser, sembolik ve özlü anlatımıyla II. Dünya Savaşı’nın tüm yıkıcılığını dile getiriyor.

Satranç, aynı adı aldığı tarihi oyunun sembolik ögelerini taşıyor. Savaş alanı ve birbirlerini akıl dolu hamlelerle yenmeye çalışan iki taraf… Kitabın olay örgüsü, bir gemide yapılan satranç düellosu etrafında şekilleniyor. Biri var olmak, diğeri ise yok olmamak için satranca sarılmış olan iki rakibin bu anlam dolu çekişmesinde, yakın tarihe dair derin izler bulacaksınız.

Nefes Kesici Bir Düelloya Hazır Olun!

Stefan Zweig - Satranç

Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: Ahmet Cemal
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları – Modern Klasikler Dizisi
Sayfa Sayısı : 77
İlk Baskı Yılı : 2012
Dil : Türkçe

Yorum: Öğrenmede iki temel karakter vardır. Bu karakterlerin düellosu diyebiliriz. Savaşın insan üzerindeki yaptırımı ve etkileri ile derleyen Stefan Zweig, kitabı bitirmeden bıraktırmıyor.

Kazanandan emin değilim ve şüphelerim var.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0