Salda Gölü İmar Planı Onaylandı

HomeGenel

Salda Gölü İmar Planı Onaylandı

Çevre ve şehircilik bakanlığı, salda gölü özel çevre koruma bölgesi 1/25000 ölçekli nazım imar planı'nı onayladı. Salda gölü özel çevre koruma bölges

Marmara Bölgesinin Hafta Sonu Yağmurlu Olması Bekleniyor
Opera İle Kripto Para Almak Mümkün
Batuhan Karacakaya Kimdir, Survivor 2021 Yarışmacıları

Çevre ve şehircilik bakanlığı, salda gölü özel çevre koruma bölgesi 1/25000 ölçekli nazım imar planı’nı onayladı. Salda gölü özel çevre koruma bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsadığı belirtildi.

Salda Gölü İmar Planı Onaylandı

Burdur Valiliğinden yapılan açıklamada, ÖÇK ilanı ile birlikte her türlü uygulamanın durdurulduğu köylerde, bu planın koşullarına uygun olmak kaydıyla seyrek yoğunluklu kırsal yapılaşmaya imkân tanıyacağı bilgisi paylaşıldı.

Hazırlanan planda, mevcutta bulunan köy yerleşimlerinin (Karaatlı Mahalle Yerleşimi, Düden, Işıklar ve Niyazlar) geleneksel dokusunun korunması amacıyla mevcut halinin sürdürülmesi hedeflenmiştir. Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiş, köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür.

Salda Gölü İmar Planı Onaylandı

Salda Gölü çevre koruma bölgesi 1/25000 ölçekli nazım imar planı ile göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmediği, göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerildiği belirtildi

Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür. Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur. Söz konusu plan, 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca ilan ve askı işlemleri çevre ve şehircilik il müdürlüğü tarafından yapılacak olup, ilan sürecinde itiraz olması halinde bu itirazlar değerlendirilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) iletilecektir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0