Psikolojik Danışmanlar Artık Teknoloji Dünyasında Aktif Rol Alıyor

HomeGenel

Psikolojik Danışmanlar Artık Teknoloji Dünyasında Aktif Rol Alıyor

Psikolojik Danışman Muhammed SONER’in çalışmaları, teknolojik gelişmelerde psikolojinin yer almasına ilişkin dikkat çekici boyutları ortaya koyuyor.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR ARTIK TEKNOLOJİ DÜNYASINDA AKTİF ROL ALIYOR

Psikolojik danışmanlar genellikle eğitim sektöründe karşılaşılan kimseler olsa da adalet, sosyal politikalar gibi çeşitli sosyal sektörlerde ve insanın olduğu her sektörde görülebiliyor. Hatta endüstriyel psikoloji alanında psikolojik danışmanları ülkemizde çok fazla görmesek de yurtdışında görmek mümkün oluyor. Fakat Türkiye’de psikolojik danışman olarak akademik kariyerini de devam ettirdiği bilinen Muhammed Soner, psikolojik danışman olmasına rağmen teknolojik projelerin içerisinde de yer alarak dikkat çekiyor.

PSİKOLOJİK DANIŞMAN OLARAK TEKNOLOJİ GELİŞTİREN FİRMADA GÖREV!

Alışılagelmişin dışında bir profile sahip olan Psikolojik Danışman Muhammed SONER, Beyaz Gündem Gazetesi’nde ki yönetici pozisyonunda yer alması ile toplumda etkili yayınlarla zaman zaman gündem olmuş çalışmaların da gerisinde ki isim olarak dikkat çekiyor. Ancak medya alanında etkin olması yine de beklenlenebilir durum olarak görülebilir. Öyle ki sosyoloji ve psikoloji sınırlarının zaman zaman birbirinden ayrılmaz halde olduğunu kabullendiğimizde medya sektöründe psikoloji uzmanlarının bulunması anlaşılabilir. Ancak Psikolojik Danışman Muhammed Soner’in aynı zamanda ARTFORA teknoloji geliştirme firmasında da yönetimde yer alacağı yönünde bilgiler var. En ilginç olan ise yönetimde psikolojik danışman kimliğini koruyarak faaliyet gösteceğinin düşünülmesi ki bu durum teknoloji geliştirilirken insan davranışlarının dikkate alınarak gelişimlerin sağlanması anlamına da geliyor. Her ne kadar kesin kanıtlarla konuşmak zor olsa da Soner’in böyle bir projede yer almasının ne anlama geldiği gelecek yılların yeni tartışmalarında odak noktasında olabilecek “teknoloji-psikoloji” bağlamındaki gelişmelerin ayak sesleri olarak değerlendirilebilir. Beklenen bu yeni şirket hakkında somut adımların atıldığı ve kadrosunda, savunma sanayine akıllı yazılımların geliştirilmesine yönelik çalışmaları bulunan önemli isimlerin de bulunacağı yönünde bilgiler yer alıyor.

TEKNOLOJİ VE PSİKOLOJİ BİR ARAYA GELDİĞİNDE TEHLİKELİ OLABİLİR Mİ?

Psikolojik Danışman Muhammed Soner’in teknoloji geliştirme faaliyetlerinde yer alması, Türkiye’nin insan davranışlarını ve psikolojisini dikkate alarak teknoloji üretme seviyesinde çalışmalar yürüttüğünü göstermesi nedeniyle gurur vericidir. Özellikle internet dünyasında yakından tanıdğımız Google şirketi ve çeşitli akıllı interaktif alt yapılı yazımların insan davranış, tutum ve değerlerini dikkate alarak hizmet üretmelerinin beraberinde çeşitli kaygıları da beraberinde getirdiği bilinen bir gerçek. Öyle ki insanların kitle hareketleri, satın alma tercihleri ve hatta hayat görüşleri üzerinde psikoloji temelli geliştirilen teknolojik yapıların etkinliği inkar edilemez bir gerçek olarak dikkat çekiyor. Psikolojik Danışman Muhammed Soner gibi psikoloji alanında uzman isimlerin sıklıkla teknoloji ve yazılım geliştirme alanlarında yer alması benzer tartışmaları ülkemiz içerisinde de gündeme getirebileceği düşünülse de Türkiye’nin gelişimi ve katma değeri yüksek hizmetler ve ürünler üretimi için de hayati bir anlama sahip olduğunu da belirtmek gerekir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0