HomeGenel

Paypal Türkiyede hizmetini durdurma kararı aldı.

PayPal türk lirası kullanarak ve kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapabileceğiniz online ödeme sistemidir. Mail adresiniz üzerinden para gönderimi yapabilir ve kontrol altında tutabilirsiniz.

2021 Yılı Pasaport Harçları Ne Kadar
MasterChef’e Veda Eden Yarışmacı Kim
14 Şubat Sevgililer Günü Nedir, Neden 14 Şubatta Kutlanır

PayPal türk lirası kullanarak ve kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapabileceğiniz online ödeme sistemidir. Mail adresiniz üzerinden para gönderimi yapabilir ve kontrol altında tutabilirsiniz. Birçok bankada kullanılan sanal karttan farkı ise mail adresiniz üzerinden aynı zamanda size de para aktarımı yapılabilmektedir. Böylelikle belirlediğiniz limitte kalarak alışverişlerinizi yapabileceğiniz güvenli bir yöntem ortaya çıkmaktadır. Uzun süredir ülkemizde kullanılan bu hizmet TEB ortaklığı ile nakit kart kullanımına başlamış ancak TEB ile PayPal bir süre sonra bu ortaklığı bitirme kararı almıştı.

PayPal 6 Haziran 2016 tarihi ile BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından lisans alamaması sebebiyle Türkiyedeki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. BDDK şartlarından birisi Türkiye verilerini tutacak local bir sunucu sisteminin Türkiyede barınması ve kontrol altında tutulması gerektiği idi. Ancak PayPal bu sistemi hızlı bir şekilde yapamaması ve en az 1 yıla ihtiyaç duyması nedeni ile Türkiye hizmetini durdurmaya karar verdi. BDDK nın zorunlu tutma nedeni ise yapılan para akışını izleyememesi ve aynı zamanda vergilendirme yapamamasıdır.

Umarız ki kısa süre içerisinde tekrar hizmet vermeye devam eder.

Aynı zamanda PayPal hizmetini durdurması sonucu paranızın hesabınızda kalacağı ve kullanamayacağınıza yönelik söylentiler ise tamamen uydurmadır. Sadece türkiyede hizmetini durduracak olan PayPal 6 hazirandan sonraki süreçte kalan tutarı tekrar hesabınıza aktarabilmeniz için hizmetini devam ettirecek ancak diğer hesaplara para aktarımı yapmanızı kısıtlayacaktır. Aynı zamanda hesabınıza aktarım limitini de kaldıracaktır.

Tabiki başlatılan kampanya çerçevesinde içerisinde kalan miktarı #Löseve bağışlamak bir yöntem olabileceği gibi, bu PayPalın bir zorunluluğu değil iyi niyetli insanlarımızın bir seçeneği olacaktır.

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: