HomeGenel

Pardus Yazılım Kampı başvuruları başladı

Pardus Yazılım Kampı; lisans öğrencilerinin yüksek lisans veya doktora öğrencileri liderliği ve yönetiminde açık kaynaklı kod geliştirecekleri bir yaz programıdır.

R10.Net Davetiyesiz Üyelik Kısa Süreli Olarak Açıldı
Eba Şifremi Nasıl Oluştururum
Ayın İlk Fotoğrafı Ne Zaman Çekildi

Pardus Yazılım Kampı; lisans öğrencilerinin yüksek lisans veya doktora öğrencileri liderliği ve yönetiminde açık kaynaklı kod geliştirecekleri bir yaz programıdır. Kampın temel hedefi; Pardus Projesi kapsamında geliştirilmiş ve yeni geliştirilecek açık kaynaklı yazılım yelpazesinin genişletilmesidir.

Katılımcıların Ankaraya gelmelerine gerek kalmadan yürütecekleri ve üç ay sürecek Yazılım Kampı süresince her öğrenci bir lider tarafından yönetilecek ve projeyi birlikte geliştireceklerdir. Proje lideri, 2 haftalık aralıklarla ilerleme raporunu ilgili proje sayfasında yayınlayacaktır.

Pardus Yazılım Kampında, her coğrafi bölgeden üç üniversite, her üniversiteden bir proje olacak biçimde toplam 21 projenin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Toplam 14 kategori altında proje konuları belirlenmiştir. Bazı kategoriler altında proje tanımları ayrıntılı belirtilirken, bazılarında ise proje liderinin bilgi birikimi ve uzmanlık alanına göre dilediği öneriyi yapabilmesi amacıyla esnek bırakılmıştır. Ayrıca, lider adayları bu ana kategoriler haricinde proje önerisi de yapabilirler. Bu öneriler kabul edildiği durumda proje konuları altında yayınlanacaktır.

Proje lider adayları kendilerinin belirlediği proje teklifleri ile başvuruda bulunacaklardır. Proje liderleri, lisans öğrencilerinin oylaması sonucunda belirlenecek, her üniversiteden en yüksek oyu alan lider birlikte çalışacağı öğrenciyi kendisi belirleyecektir.

Projeler tamamıyla özgün geliştirileceği gibi var olan açık kaynaklı projelere katkı sağlayacak (eklenti, modül, genişletme vb.) biçimde de geliştirilebilir. Bu durumda taban projenin Genel Kamu Lisansı (GPL) veya benzeri açık kaynak kodlu projelerde uygulanan lisans modellerinden birine sahip olması beklenmektedir.

Her bir projede çalışacak lider için 3. 000 TL, öğrenci için 2.000 TL telif ücreti ödenecektir.

Program süreci boyunca bağımsız bir kurul tarafından projeler izlenecek, program sonunda değerlendirme yapılarak ilk üç projeye sürpriz ödüller verilecektir.

Yazılım Kampı Süreci:

1- Proje Liderlerinin(yüksek lisans, doktora öğrencileri) web sitesine üye olmaları. (27 Mayısa kadar)
2- Proje Liderlerinin proje tekliflerini vermeleri. (27 Mayısa kadar)
3- Lisans öğrencilerinin site üyeliğinin açılması. (28 Mayıs)
4- Lisans öğrencilerinin projeleri oylamaya başlaması. (10 Hazirana kadar)
5- En çok oyu alan 21 projenin seçilmesi. (Her bölgeden 3 proje olacak)
6- Seçilen Proje Liderlerinin çalışacağı lisans öğrencilerini seçmesi. (14 Hazirana kadar. Proje liderinin çalışacağı lisans öğrencisi ile aynı üniversitede olması gibi bir zorunluluk yoktur.)
7- Projelerin başlaması. (21 Haziran)
8- Projelerin tamamlanması. (23 Eylül)

Detaylı bilgi için: http://kamp.pardus.org.tr/

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0