HomeWeb Master

Niş (Niche) Blog Nedir ?

Blogger olmadan önce yapacağınız araştırmalarda karşınıza çıkabilecek bir terimdir. Dikey hedefleme ile aynı anlamda olan bu terim takipçilerinizi, hedef kitlenizi belirlemenize yönelik vereceğiniz kararda etkili olmaktadır. Aslında pazarlama terimi olan “niş” kavramı girdiğiniz piyasada her ürünü satmak yerine tek bir pazarda faaliyet göstermektir. Her ürünü satan bir market açmak yerine, sadece meyve satan bir manav açmak gibidir. “Küçük denizde büyük balık olmak, büyük denizde küçük balık olmaktan daha iyidir” tabiri, size ışık tutan atasözümüz olacaktır.

Neden Niş Blog Tercih Etmeliyiz

İnternet ortamında birçok konuda bilgi edinebilirsiniz. Sadece Google üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma sonrasında, birçok bilgiye olabildiğince hızlı erişebilirsiniz. Ancak doğruluğundan emin olmak daha fazla araştırma ile mümkün olacaktır. Eğer ziyaret edilen web sayfasında sadece aranan konu ile ilgili paylaşımlar yapılıyorsa, güveni arttıracak ve belki de daha kısa sürede ziyaretçiyi bilginin doğruluğu konusunda ikna edecektir. Nedeni ise bu konuda bilgi sahibi olan bir blogger olmasıdır. 

Her şeyi bilen adam diye bir tabir vardır Türkçemizde, ama kimsenin inanmadığı bir gerçeği ile beraber anılmaktadır. Bu yüzden her konuda yazdığınız bir blog sayfası açarsanız, takipçileriniz ya da ziyaretçileriniz blog sayfanızda okuduğu bir makaleden sonra diğer sayfalarda doğruluğunu onaylamak isteyecekler. Eğer sadece belli bir konuda yazılar paylaşılmış ise doğrulama ihtiyacı olmayacak ve güven sağlayacaktır.

Niş bloglar aynı zamanda Google üzerinde daha hızlı yükselmektedir. Bunun nedeni sürekli olarak aynı konu üzerinden paylaşımlar yapılmasıdır. Sadece spor üzerine konuların ele alındığı, makalelerin yazıldığı bir blog sayfası düşünürsek sürekli olarak “spor” kelimesi konu içerisinde geçtiği için Google üzerinde spor kelimesinde yükselmesi daha hızlı olacaktır. Spor kelimesini web sayfasının adresinde de kullanarak takipçilerine konu hakkında bilgi verebilir ve güven sağladığı gibi Google üzerinde sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Takipçilerimi Nasıl Arttırırım

Niş bloglar Google üzerinde seo uyumlu olmaktadır. Bunun nedeni:

1. Web adresinde konusu yer almaktadır. 
2. Yazılan makalelerde konu yer almaktadır.
3. Anasayfa üzerinde konu hakkında yazılar yer almaktadır.
4. Aynı konuda Google üzerinde birden fazla sayfa yer almaktadır

Bu nedenlerden dolayı Google üzerinde ilk sayfalarda yer alması daha hızlı olmaktadır. Eğer mikro niş bir konu seçilmiş ise (Sivas Spor, Bursa Spor, Sakarya Spor vb.) bu Google üzerinde ilk sayfalarda yer almasını daha da hızlandıracaktır. Çünkü sporun altındaki asıl hedef konu belirlenmiş ve az tercih edilen bir konu seçilmiştir. Bu durumda Google aramalarında ilk sıralarda yer alması kolaylaşacaktır. Eğer “Sivas Spor” hayranı bir ziyaretçi Google aramasından sonra yazıları beğenirse, web sayfası için güven ve bağlılık duygusundan dolayı sıklıkla tekrar geri dönüş sağlayacaktır. Web sayfasının adresi akılda kalıcı olursa eğer, belki de her maç sonrasında yorumları okumak, görselleri incelemek için blog sayfasını ziyaret edecektir. Blogger kalıplaşmış bir hedef kitlesi ile birlikte sürekli artan bir takipçi sahibi olacaktır. 

Niş Blog Reklam Kazancı

Niş Blog sayfalarının reklam kazancı diğer blog sayfalarından daha fazladır. Google adsense üzerindeki reklamlar Google botlarının incelemesi sonrasında blog ile alakalı konularda olacaktır. Bu durumda ziyaretçinin ilgisini çeken reklamlar olduğu için tıklayan ziyaretçi sayısı diğer blog sayfalarına göre daha fazla olacaktır. Mesela diyet ile ilgili bir blog sayfası hazırlandığını düşünürsek, Google botları web sayfasının konusunu diyet olarak seçecek ve site üzerinde yayınlanan reklamlar diyet ile ilgili olacaktır. Re-Marketing reklamlarının yanı sıra web sayfasının konusu da büyük ölçüde etkili olmaktadır. Bu sayede reklam geliri blogger için büyük ölçüde değişecektir.

Blog sayfaları firmaların da dikkatini çekmeye başladıktan sonra konu ile alakalı ürün ve hizmet sunan firmalar bloggler ile iletişime geçerek reklam vermek isteyecektir. Yine diyet üzerinden örnek verirsek diyet ürün satışı yapan bir firma sabit görsel reklamlarının yer almasını isteyebilir yada ürün incelemesinin blog üzerinde yer almasını isteyebilir. Diğer blog sayfalarındaki reklam kazancı açısından en büyük artısıdır.

Niş Blog Sayfası Açmak İçin Neler Yapmalıyım

• Blog sayfanız için bir konu belirlemelisiniz.
• Blog sayfanızın adresinde konu yer almalı
• Makalelerinizde yazı başlığında hedef konu yer almalı
• Makalelerinizin içerisinde hedef konudan bahsedilmeli
• Makalelerinizin etiketleri içerisinde hedef konu ile ilgili etiketler yer almalı
• Blog yazılarınızda hedef konu dışına çıkılmamalı

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 0