Homeİşletim Sistemleri

Linux From Scratch (LFS) Nedir?

Linux From Scratch (LFS), adım adım kendi özelleştirilmiş Linux sisteminizi derlemenizi sağlayan bir projedir.

Neden LFS sistemini istiyorum ?

Birçok Linux kullanıcısı herhangi bir Linux dağıtımını indirip kurdukları zaman, neden kendi Linux işletim sistemini sıfırdan oluşturmadıklarını düşünürler. Bununla birlikte LFS projesinin birçok faydası vardır. Aşağıdaki adımlarda bu detayları bulabilirsiniz.

LFS, bir Linux sisteminin içerde nasıl çalıştığını öğretir

LFS Linux işletim sisteminin çalışma mantığını ve modüllerinin birbiriyle ortak çalışması hakkında her şeyi size öğretir. Ve en önemlisi, bunu kendi zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize yardımcı olur.

LFS kompakt bir Linux sistemi oluşturur

Bir Linux dağıtımı kurduğunuzda büyük olasılıkla hiç kullanmayacağınız çok sayıda program yüklenecektir. Ve sadece disk üzerinde yer kaplayacak. 100 MBın altında bir LFS sistemi kurmak zor değil. Bu hala çok mu geliyor? Bir kaçımız çok küçük gömülü bir LFS sistemi oluşturmak için çalışıyor. Apache web sunucusu çalıştırmak için yeterli olan bir sistem kurduk; Toplam disk alanı kullanımı 8 MB. Daha fazla bir çalışma ile bu 5 MB veya daha azına indirilebilir. Bunu bir dağıtımı yapılan Linux sistemi ile deneyin.

LFS son derece esnektir

LFS bitmiş bir ev ile karşılaştırılabilir. LFS size bir evin iskeletini verecektir, ancak sıhhi tesisat, elektrik prizleri, mutfak, banyo, duvar kağıdı vb. çalışmalar size kalacaktır. Senin gereksinim duyduğun sistem türüne dönüştürebilirsin.

LFS size ek bir güvenlik sunuyor

Tüm sistemi kaynaktan derlerseniz, her şeyi denetleme imkanı bulursunuz ve bir güvenlik paketi yüklemek istediğinizde bunu hemen yapabilirsiniz. Bir başkasından güvenlik açığını düzelten bir yama beklemek zorunda değilsiniz. Kendiniz yapmadıkça, çoğu zaman bir güvenlik açığının olup olmadığını bilemezsiniz.

LFS sistemimle ne yapabilirim

LFS sistemi için kitaplar oldukça az, ancak istediğiniz herhangi bir paketi ekleyeceğiniz güçlü bir temel sağlamak için tasarlanmıştır. Yaygın olarak kullanılan paketler için BLFS projelerini inceleyebilirsiniz

Kimler Ne yapıyor

Proje Lideri: Gerard Beekmans
Proje Yürütücüsü: Matthew Burgess
Proje Yürütücüsü: Bruce Dubbs
Ayrıca kitaba ve yan projelerine katkıda bulunan çok sayıda kişi. 

Kaynak: http://www.linuxfromscratch.org/

COMMENTS

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar
    osman 3 years ago

    üzerine docker veya docker için base image olarak kullanabilirmiyiz

    • comment-avatar

      Docker sanallaştırma platformu üzerinde, lfs kitabı ile oluşturduğunuz linux dağıtımını kullanabilirsiniz. Yada oluşturduğunuz linux dağıtımına gerekli konfigurasyonları yaptıktan sonra docker sanallaştırma platformunu kurabilir ve sanal makinelerinizi yükleyebilirsiniz. Önemli olan sizin linux kerneli üzerinde nasıl bir konfigurasyon yapacağınız ve nasıl bir dağıtım oluşturacağınızdır.