Kızıl – Stefan Zweig

HomeGenel

Kızıl – Stefan Zweig

Tanıtım Bülteni: Zweig gençlik dönemi yapıtlarından Kızıl’da öğrenim için Viyana’ya giden genç bir tıp öğrencisinin büyük kentin gerçekliğine uyum sa

Gömülü Şamdan – Stefan Zweig
Bir Kuzey Macerası – Jack London
Meczup – Halil Cibran

Tanıtım Bülteni: Zweig gençlik dönemi yapıtlarından Kızıl’da öğrenim için Viyana’ya giden genç bir tıp öğrencisinin büyük kentin gerçekliğine uyum sağlama ve yetişkinliğe adım atma sürecini anlatır. Kendini birdenbire ailesinden uzakta soğuk bir odada yapyalnız bulan bu “çocuksu” genç adam, zamanla girdiği bunalımın etkisiyle hayallerinden, başlangıçta büyük bir hevesle sarıldığı tıp eğitiminden vazgeçme noktasına gelmiştir. Tam da o günlerde kızıla yakalanan ve yardımına ihtiyaç duyan bir kız çocuğu onu hayata geri çağırır… 1908 yılına ait bu anlatı, Zweig’ın daha o zamanlar çoktan bir novella üstadı olup çıktığının kanıtıdır adeta. Üstelik, yazarın sonraki yapıtlarında sıklıkla karşılaştığımız bir temanın peşine henüz kariyerinin başındayken düştüğünü; gaddar bir dünyada varoluşunu sürdüremeyecek kadar kırılgan insanların acılarını baştan beri dert edindiğini ortaya koyar.

Kızıl - Stefan Zweig

Kitap: Kızıl
Özgün Adı: Scharlach
Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: Regaip Minareci
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları – Modern Klasikler Dizisi
Sayfa Sayısı: 67
Baskı: 5.Basım
İlk Baskı Yılı: 2018
Baskı Yılı: 2019
Dil: Türkçe

Yorum: Okumak için viyanaya giden 18. yaşında bir tıp öğrencisinin yaşadıklarını anlatmaktadır. Ailesinden uzaklaştıkça yalnızlığı hücrelerine kadar hisseder. Ancak onu yalnızlığa iten değiştirdiği hayatı değil, özendiği yaşam nedeni ile görmezden geldiği insanlardır. Kendini aşağıda gördüğü insanlara erişmek için oluşturduğu hırsı, onu karanlık bir odada tek başına bırakmaktadır. Hedeflediği doktorluğu ve onu viyanaya getiren öğrenciliğini unutur. Kızıla yakalanan kız çocuğu ona kendini hatırlatır ve aslında özendiği hayatlar onun istediği hayatlar değildir. Kendi gibi düşünerek neden doktor olmak istediğini hatırladığında, karanlık odasından çıkabilmiştir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0