HomeYazılım Geliştirme

JavaScript

JavaScript Nedir

Brendan Eich tarafından geliştirilen JavaScript dinamik içerik sağlamak için yorumlanan betik dilidir. Brendan Eich tarafından Netscape tarayıcı için tasarlanan dil yayğın tüm ağ tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Birçok kişi tarafından karıştırılan yanı ise Java ile JavaScript arasındaki bağdır. Aslında sanılanın aksine JavaScript Java dilinin basitleştirilmiş hali değildir. JavaScript yorumlanan Java ise derlenen bir yapıya sahiptir. JavaScript sadece web tarayıcılar üzerinde yorumlanabilirken Java ile hem masaüstü uygulama hemde web tabanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz.

<script language="JavaScript">
document.write("Merhaba Dünya!")
</script>

JavaScript ve JQuery

JavaScript, HTML ve CSS üçlüsü birçok tasarımcı açısından önemlidir. JQuery dediğimiz kodlama mantığı ile flash tasarımlara natif üretilmiştir. Flash ile arasındaki fark ise daha hızlı olmasıdır. Bu yüzden birçok tasarımcı Flash kullanmaktan vazgeçmiştir. Geniş kapsamlı bir proje oluşturuyorsanız hız ve tasarımdaki görsellerin boyutu önemlidir. John Resig tarafından 2006 yılında JQuery geliştirilmiş ve açık kaynak kodlu olarak paylaşılmaya başlanmıştır. Birçok örneğin kaynak koduna ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. JQuery mantığı ise JavaScript ile CSS üzerinde Div değerleri ile oynamaktır. Böylelikle Flash ile yaptığınız slide geçişlerini JQuery ile yapabilirsiniz.

JavaScript ve Ajax

JavaSript avantajlarından bir başkası ise Ajax kodlamasıdır. Ajax javascript ve XML dökümanlarının birlikte kullanılmasıdır. Bunun avantajı ise yine daha hızlı bir yapıya sahip olmaktır. sayfayı yeniden yüklemeye gerek kalmadan anında işlem yaparak hem hız kazanır hemde band genişliğini boşa harcamamış oluruz. Web sayfamızın az enerji harcaması gerekir her zaman.

Barbaros Kuşçular

COMMENTS

WORDPRESS: 0