Jak Kamhi Kimdir

HomeGenel

Jak Kamhi Kimdir

Jak Kamhi 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Ressam, iç mimar ve iş kadını Melda Kamhi'yle çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi'nin büyükbabasıdır.

MasterChef’te Sevilen Yarışmacı Elendi
Dil Bayramı – 26 Eylül Türk Dil Bayramı Tarihi
Masterchef Kim Kazandı – Masterchef Birincisi Kim Oldu

Jak Kamhi 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Ressam, iç mimar ve iş kadını Melda Kamhi’yle çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi’nin büyükbabasıdır.

Jak Kamhi Vefat Etti

Çocukluğu Tepebaşı’nda geçen Kamhi, Saint Michel Lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı. 1954 yılı başlarında Türkiye’de ilk kez profil doğrama işini gerçekleştirerek kurulan ve adını bundan esinlenerek alan Profilo’nun kurucusu olan Jak Kamhi Türkiye’nin dış tanıtımına katkılarından dolayı 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet ödülüne layık görüldü.

1989 Yılında Türk – Fransız iş birliği protokolü kapsamında Profilo Holding A.Ş. tarafından Kağıthane Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi yapılarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. 2003 Yılına kadar devam eden protokol sayesinde okul yönetici, öğretmen ve öğrencilerle Fransa ile karşılıklı mesleki işbirliği kapsamında bilgi alışverişi yaparak çağın gerektirdiği küresel dünyaya ayak uydurma noktasında dengi okullara nazaran lider okul olma özelliği taşımıştır ve halen taşımaktadır. Fransızca ve ingilizce olmak üzere çift dilde eğitim vermektedir.

Jak Kamhi Vefat Etti

Profilo Holding’in kurucusu Jak Kamhi, İstanbul Sanayi Odası, İktisadi Kalkınma Vakfı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun kuruculuğu yanı sıra uzu yıllar TÜSİAD yönetim kurulunda görev aldı. Holding bünyesindeki Profilo Telra şirketi 1972’de üretimine siyah beyaz televizyon üreterek başladı. Profilo Telra 1991 yılında Çerkezköy’deki yeni üretim yerine geçmişti. Kamhi Ailesi aynı zamanda Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi’nin de kurucusuydu.

Meslek hayatı boyunca pek çok başarıya imza atan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi birçok kuruluşta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı.

Tanıdık çevresi tarafından yapılan açıklamada 7 Ekim 2020 tarihinde vefat ettiği bilgisi paylaşılmıştır.

iş hayatının duayen ismi Jak Kamhi, 13 ekimde yapılan cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0