HomeGenel

Halloween – Cadılar Bayramı Nedir

Çocukların, genellikle kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bayramda yapılan etkinlikler maskeli balolar ve balkabağından fener oyma etkinlikleridir.

1928-1942 Tarihleri Arasındaki Tüm Gazeteler
Mevlânâ’nın 7 Öğüdü
Gaziantep Valiliği 60 Bin Öğrenciye Tablet Dağıtımı Yapacak

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanan bir bayramdır. Çocukların, genellikle kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bayramda yapılan etkinlikler maskeli balolar ve balkabağından fener oyma etkinlikleridir.

Kuzey Amerika ve Britanya Adaları’nda yer alan ülke ve bölgelerde kutlanır. Avrupada yer alan diğer Batılı ülkelerin yanı sıra Japonya, Filipinler ve Latin Amerika’da da yaygınlaşmaktadır.

Cadılar Bayramı Batılı ülkelerde Halloween olarak adlandırılır.

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir bal kabağıdır. Bal kabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak  bir surat oluşturulmaya çalışılır. En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir.

Çocuklar kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine “Şaka mı, şeker mi?” diye sorarlar. Ev sahibi “Şaka!” derse çeşitli muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler.

Yetişkinler, 31 Ekim’e en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlerler. Bu partilerde misafirler farklı kostümler giyerler.

 

Fotoğraf Sanatçılarımıza Teşekkürler:
heather_lee_wilson / twenty20
devonpendleton / twenty20
csbramlett / twenty20
crystalmariesing / twenty20
nina_p_v / twenty20

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0