Görev Zamanlayıcısı ile WSUS Cleanup Script

Görev Zamanlayıcısı ile WSUS Cleanup Script

Yazımızda bahsettiğimiz Powershell Script ile WSUS üzerindeki eski güncelleme dosyalarını temizleyebilirsiniz. Ancan bunu sürekli yapmanız gerekir ve WSUS sizin ayarladıktan sonra sık sık kontrol edeceğiniz bir sunucu değildir. Bu nedenle genellikle update dosyalarının şişmesi sonrası çözüm aramaya çalışırsınız. Bu nedenle önceden çözüm bulmak daha yerinde olabilir.

Bu yüzden kullanılan Powershell script üzerinde loglama için birkaç değişiklik yaparak görev zamanlayıcı üzerine ekleyeceğiz.

https://gallery.technet.microsoft.com/WSUS-cleanup-script-7e019537

Adresinde paylaşılan script ile kıyaslama yapabilirsiniz. Aşağıdaki indireceğiniz dosyada Powershell ekranına basan her satırı biz c:\wsus_cleanup_script.log dosyasına zaman damgası atarak yazdırıyoruz.

Görev zamanlayıcıda yeni bir task oluşturuyoruz. Kullanıcı olarak SYSTEM kullanıcısını seçiyor ve kullanıcı login olsada olmasada task çalıştın olarak işaretliyoruz

Triggers menüsünden aylık olarak çalıştırılmasını seçerek tüm ayları işaretliyoruz.

Her ayın ilk günü çalışması için gün seçimini 1 yapıyoruz.

Actions menüsünde program kısmına Powershell.exe yazıyor ve arguman kısmına script yolumuzu belirtiyoruz. Ben C diski üzerinde bir script klasörü oluşturdum. C:\Script\wsus-cleanup-updates-v4.ps1

Log dosyasının dizinini değiştirmek için powershell scriptinde logfile değişkenini güncelleyebilirsiniz.

Task çalıştırıldığında log dosyamızı oluşturdu.

Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir