Google da üst sıralara çıkmak

HomeWeb Master

Google da üst sıralara çıkmak

Blog sayfanızda yazdığınız makalenizin google aramalarında üst sıralarda çıkması için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

Öncelikle bir sayfanızın google dizininde indexlendikten sonra nasıl görüntülendiğine göz atarak başlayalım. Yazımızı wordpress yönetim paneline yönelik olarak hazırladık. Ancak temel bilgiler konusunda size yardımcı olacaktır.

Google da üst sıralarak çıkmak

Windows 10 kurulumu için hazırlanan makalemiz google üzerinden windows kurulumu kelimesinde ilk sırada çıkmaktadır. Bu nedenle bu makaleyi inceleyerek devam edelim. Google araması ile giriş yapın. Giriş yaparsanız sayfamın googleda yükseleceğini düşüneceksiniz ancak bu büyük bir hatadır. Sosyal medya platformlarında bu hareketi isteyen bloggerlar yanılmaktadır. Makalenin sonunda bu konuya değineceğiz.

Google da üst sıralarak çıkmak

Google dizininde tutulan metinler link,title,description ve keyword olarak eklenmektedir.

Link: Makalenize ait web adresidir.
Title: Makalenizin browser sekmesinde gözüken başlığıdır. WordPress gibi yönetim panelleri otomatik olarak bu kısma makale başlığını eklemektedir. html kodlarına <title></title> tagları ile eklenmektedir.
Description: Makalenize ait kısa açıklamadır. WordPress gibi yönetim panelleri bu açıklamayı ilk 200 karakterden almakta veya seo eklentileri ile birlikte özel olarak belirlemektedir. Siyah renkli açıklama kısmıdır.
Keyword: wordpress gibi yönetim panellerinde etiket olarak geçmektedir ve virgül ile ayırarak ekleyebilirsiniz. Bu kelimeler google dizininde kullanıcı tarafından görüntülenmez ancak arka planda aramaların eşleştirilmesi için kullanılmaktadır.

Öncelikle makalenizin hangi cümlede google üzerinde çıkasına karar vermemiz gerekir. Bunun için öncelikle google üzerinde bir arama yapalım.

“google’da birinci sırada çıkmak” yazarak arama yapıyorum. Sayfanın en altına indiğiniz zaman göreceksiniz ki google kullanıcıları tarafından yapılan en çok aramalar listelenmiştir. Bu aramaları makale başlığı olarak kullanabilirsiniz. Bu sizin daha fazla kullanıcıya erişmeniz için yardımcı olacaktır.

Google da üst sıralarak çıkmak

Makalenizin linki yine bu başlığı içermesi gerekmektedir. WordPress yönetim panelinde Ayarlar / Kalıcı Bağlantılar menüsünü açarak Yazi ismi seçmeniz gerekir. Aksi durumda linklerinizde sadece id değerleri yer almaktadır. Yazı ismi seçimi google üzerindeki bilinirliğinizi arttıracaktır.

Google da üst sıralarak çıkmak

All in One SEO Pack Eklentisi

Farklı eklentiler bulunmaktadır wordpress yönetim panelinde, ücretsiz olması nedeni ile All in One SEO Pack benim tercihim oldu. Başlık kısmına google tarafından önerilen popüler aramalardan birini yazabilirsiniz. Title olarak eklenecektir. Açıklama kısmı description olarak google dizininde görüntülenecektir.

Google da üst sıralarak çıkmak

Keyword için tanımlamalarımızı wordpress yönetim panelimizde sağ kısımda etiketler menüsünden ekleyeceğiz.

Google da üst sıralarak çıkmak

Makale içerisinde dikkat etmemiz gerekenler:

Google tanımlarımızı yaptıktan sonra makale içerisinde dikkat etmemiz gerekenler ise, h1 etiketlerinin yer almasıdır. Yani makale içerisinde kalın harf ile yazılan kelimeler eklemelisiniz. Bu kelimeler google botları tarafından algılanarak ayrıca tanımlanmaktadır.

Resimlerin isimlendirilmesi yine önemli konulardan biridir.

Google da üst sıralarak çıkmak

Media Library Folder eklentisini kullanarak images adında bir klasör oluşturdum. Bu klasöre her makalem için ayrı alt klasörler oluşturuyor ve resimlerimi makale başlığını içerecek şekilde isimlendirerek panelime yüklemekteyim. Makaleye eğer resimlerini bu şekilde eklerseniz, google görsellerdeki aramalarda ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Aynı zamanda resim alt metinleri de önemlidir.

Google da üst sıralarak çıkmak

Resimlere ait alt metinleri ekleyerek makalenizi zenginleştirebilirsiniz.

Edebiyata önem vermek:

Makaleniz eğer edebiyat olarak düzenli, noktalama işaretlerine dikkat edilmiş ve içerikleriniz görseller ile zenginleştirilmiş ise , google snippet olarak ekleyebilir.

Google da üst sıralarak çıkmak

Google ziyaretçi oranları:

İçeriklerinizi iyi hazırlamak her zaman google üzerinde ilk sıraya çıkarmamaktadır. Google ziyaretçi etkileşimi en önemli kriterdir.

Eğer ziyaretçilerinizin sayfada kalma süresi ve hemen çıkma oranı çok düşük ise, google sayfanızı alt sıralara almaya başlayacaktır.

Bu nedenle makalenizi sosyal medya platformlarında paylaşırken ilgili gruplara paylaşmaya dikkat edin. Aksi durumda hemen çıkma oranı artacak ve alt sıralara düşmeye başlayacaksınız.

Eğer makaleniz ilgi gruplarına paylaşılır ise, sayfada kalma süresi yükselecek ve otomatik olarak makaleniz google dizininde yukarı çıkacaktır.

Google Haberler menüsünde yer almak

Google dizini schema.org standartlarını baz almaktadır. Her kategori için farklı etiket yapıları kullanılmaktadır. Bu standart tag yapılarını inceleyerek blog sayfanıza uygulamanız gerekir. WordPress standart olarak makale etiket yapısını kullanır. Bunu bir eklenti yada tema tasarımı ile yapabilirsiniz.

Wordpres snippetlar için ve blog kategorilendirmesi için temel konfigurasyonları içerir, siz biraz daha esneklik sağlamak için kendi temanızı oluşturabilirsiniz. schema.org tag yapılarını blog sayfanıza uygulayabilirsiniz.

Bu konuda google iyi bir tool sunuyor. Google yapılandırılmış veri işaretleyicisi

https://www.google.com/webmasters/markup-helper/u/0/

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar
    ofis taşımacılığı 2 years ago

    faydalı yazınız için teşekkür ederiz

  • comment-avatar
    Backlink Paketleri 2 years ago

    Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Google’da daha üst sıralara gelebilmek adına domain otoritesinin önemi de son derece büyüktür.