Gömülü Şamdan – Stefan Zweig

HomeGenel

Gömülü Şamdan – Stefan Zweig

Tanıtım Bülteni: Süleyman'ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma'yı yağmalayan Vandalların eline geçm

Yakıcı Sır – Stefan Zweig
Kızıl Kahkaha – Leonid Andreyev
Satranç – Stefan Zweig

Tanıtım Bülteni: Süleyman’ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma’yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin’i de yanlarına alarak kutsal Menora’yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Seksen yıl sonra aynı Benjamin, şamdanı Yahudilere geri vermesi için İmparator İustinianos’a yalvarmak üzere Bizans’a gider. İustinianos’un Kudüs’teki bir Hıristiyan kilisesine gönderdiği şamdan, orada kaybolmuştur. Ancak Zweig Gömülü Şamdan’da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder.

Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: Regaip Minareci
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları – Modern Klasikler Dizisi
Sayfa Sayısı: 120
İlk Baskı Yılı: 2015
Baskı Yılı: 2016
Dil: Türkçe

Yorum: Yahudilerin kutsal emaneti Menorayı ve Cemaatinin ona bağlılığını konu alan kitabı okurken, savaşın etkisinin sadece maddi hasarlar olmadığını, manevi boyutları da etkilediğini göreceksiniz. Tarih içerisinde el değiştirerek taşınan Menora ile göçebe hayata atılan Yahudi ceemati sizi, Kudüs’ten alıp İstanbul’a Ayasofya’ya getirecek. Ayasofya’nın taşlarından size tarihi koklatacak. Hırslı hükümdarları ve yenilgilerin nedenlerine değinecek.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0