Evde Orkide Bakımı

HomeGenel

Evde Orkide Bakımı

Evde orkide bakımını, orkide bakımı püf noktaları yazımız ile sizlere anlatacağız. Bir hediye olarak alındığında o evin en nadide köşesine itinayla yerleştirilen orkideler, bir insanın sevgisine ve özel bakımına ihtiyaç duyarlar. Orkideyi coşturmak ve renkli çiçekleriyle evinizi orkide bahçesine dönüştürmek için, önerilerimize güvenebilirsiniz.

Evde Orkide Bakımı: Bahçe Market Püf Noktalarıyla

Bir hediye olarak alındığında o evin en nadide köşesine itinayla yerleştirilen orkideler, bir insanın sevgisine ve özel bakımına ihtiyaç duyarlar. Orkideyi coşturmak ve renkli çiçekleriyle evinizi orkide bahçesine dönüştürmek için, önerilerimize güvenebilirsiniz.

Orkide çiçeği, adını aldığı orkidegiller familyasına ait, müthiş kokulu ve renkli çiçekli bir bitkidir. Yaprakları küçüktür ve uzun bir gövdesi vardır. Çok yıllık bitkiler sınıfındadır. Bu nedenle düzenli bir bakım, orkidenin senede 3 ila 4 kez çiçek açmasına yardımcı olur. Bitki bakımına yeni yeni alışan bitki severlerin de kolaylıkla bakabileceği, asil ve güzel bir çiçektir.

Orkide nereden alınmalıdır?

Eğer halihazırda çiçeklenmiş bir orkide almak ve bakımına bu şekilde adım atmak istiyorsanız, Bahçe Market’in İstanbul içerisindeki mağazalarını ziyaret edebilir veya web sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Bahçe Market orkideleri; gonca sayıları yüksek ve gür, yeşil yapraklıdır.

Orkide bakımına adım atarken…

Sembolik olarak da asaleti ve sevgiyi simgeleyen orkideler, bulundukları ortama pozitif enerji yayan özel bitkilerden bir tanesidir. Bir salon bitkisi olarak da geçtiğinden, genellikle aydınlık ortamda muhafaza edilmesi ancak güneş ışığına direkt olarak bırakılmaması gerekir. Orkide için ev veya ofisinizde uygun bir konum seçerek bakımına ilk adımı atabilirsiniz.

Orkideler için uygun saksı seçimi nasıl olmalıdır?

Orkide çiçeği, yalnızca kendisine ait olan bir saksıda çok daha rahat eder ve köklerini toprağına iyice geçirerek tutunur. Dış yüzeyi kapalı olan bir saksıda da yetiştirilebilir ancak orkide için en uygun saksı tipi şeffaf olanlarıdır. Bahçe Market şeffaf orkide saksı modellerine göz atarak çiçeğinizin boyu için en uygun olan saksıyı tercih edebilirsiniz.

Şeffaf saksılar, orkide gibi yüzeyi hariç iç toprağının da güneş görmesi gereken çiçekler için özel olarak tasarlanır.

Toprak demişken… Orkide toprağı nasıl seçilmelidir?

Unutulmamalıdır ki, orkide çiçeği uzun süre çiçekli kalıp aynı yıl defalarca kez çiçeklenebilmek için normal bir toprak haricinde özel bir karışıma ihtiyaç duyarlar. Torf toprak (ağaç kabuğu) orkide için ideal bir seçenektir.

Orkideler nasıl sulanmalıdır?

Orkideler su ihtiyaçlarının haricinde belli bir nem oranına da ihtiyaç duyarlar. Bir hafta içerisinde iki gün, aynı saatlerde sulanması gereken orkide çiçeği, temiz içme suyu ile sulanmalıdır. Bir bardak su, toprağa yayılarak dökülmelidir ve taşmadığından ya da küçük çiçeklerine gelmediğinden emin olunmalıdır.

Çiçeğe değen su, nem ihtiyacını gidermek için püskürtme şişesi ile olmalıdır. Spreyleme yöntemi uygundur. (Haftada iki kez bu yöntemi kullanabilirsiniz.)

Orkide çiçeği sulanırken, güneş ışığının en az olduğu vakitler tercih edilmelidir. El ile kontrol edip, üst toprağının kuruduğundan emin olmanız gerekir.

Orkide için hava ihtiyacı nasıl olmalıdır?

Özellikle sıcak havalar, orkidenin kuruması için müsaittir. Bunu önleyebilmek için, orkidenin bulunduğu oda günde bir kez havalandırılmalıdır. Bu noktada dikkat edilecek bir husus vardır: Şiddetli rüzgar, orkide çiçeğinin gelişimini olumsuz etkiler. Konumu, pencere önü gibi rüzgar alabileceği bir alan olmamalıdır.

Orkideler için bitki besini seçimi?

Her orkide cinsinin yıl içerisinde belirli aralıklarla bitki besini ile beslenmesi gerekir. Bitki besinleri, çiçekli veya çiçeksiz tüm bitkiler için elzemdir. Topraklarını besleyerek güneşten verim almalarını ve büyümelerini destekler. Nazik bir çiçek için olan orkide için, orkide bitki besini tercih edilmelidir.

Kış mevsimi harici mevsimlerde ortalama bir veya iki haftada bir, kışın ise ayda bir kez kullanılmalıdır. Orkide bitki besini, temiz içme suyuna karıştırılarak bitkiye verilmelidir.

Orkide bakımı ile ilgili merak edilenler…

Bakım önerileri ile birlikte, orkide hakkında bitki severlerin merak etmiş olduğu soruları sizler için derledik:

Orkide nasıl budanır? Diğer çiçeklere nazaran çok daha hassas bir budama yöntemi olan orkide çiçeği, dikkatli bir şekilde kesilmelidir. İyi bir gözlem, bu konuda önemlidir. Bir orkide çiçeği ölürken yavaş yavaş renk değiştirmeye yani sararmaya başlar. Sap kısmına bakarak, boğumlarına göz atmalısınız. İki ya da üçüncü boğumdan kesmeli, Bahçe Market budama makası kullanarak bitkiye zarar gelmesinin önüne geçmelisiniz.

Orkide ne zaman budanır? Çiçekleri dökülen bir orkide, budanmaya hazır hale gelmiş demektir.

Orkide boynunu büktü. Ne yapmalıyım? Bu eşsiz bitkinin boynunu bükmüş olması için birkaç sebep bulunur. Susuz kalmışsa, konumlandırıldığı alan onu mutlu etmemişse ve hava akımlarından etkilenmişse, memnuniyetsizliğini hemen boyun eğerek belli edecektir. Çözümü ise çok basittir. Birkaç küp buzu toprağına bırakarak küsmüş orkidelerinizi canlandırabilirsiniz.

Orkide nasıl çoğaltılır? Orkide çiçeği çoğaltmak için oldukça kolay bir yol bulunur. Bitki, belli bir süre gelişimini tamamlamasının ardından keiki oluşturur. Bitkinin içgüdüsel olarak verdiği bir tepki olan keiki, yine torflu toprağa ekilerek orkide çoğaltılmış olur.

Keiki nedir? Orkide çiçeği susuz kaldığında veya bakımı sırasında bir eksiklik oluştuysa, keiki adı verilen bir kök çıkarır. Bu kök kolayca görülebilir, bir gül tomurcuğuna benzer.

Orkidem çiçek açmıyor diyenlerden misiniz?

Narin bir çiçek olan orkideniz tüm çabalarınıza rağmen çiçek açmıyor ise, öncelikle bakım periyotlarınızı kontrol etmeli ve eksik yapmadığınıza emin olmalısınız. Budama yöntemi sırasında incitilmiş olabilir. Eğer budama işlemi de doğru fakat yine çiçek açmıyor ise, bitki besini takviyesi ile toprak değiştirmesi yapılmalıdır. Budanmış uçlara hafifçe masaj yapılması, çiçeklenmeyi arttırır. (Masaj sırasında fındık büyüklüğünde vazelin ile ovalama yapabilirsiniz.)

Hediye olarak vazgeçilmez bir seçenek olduğu tartışılmaz olan orkide çiçeği, sevdiğiniz kişiye ya da bir arkadaşınıza armağan ettiğiniz kusursuz bir seçenektir, bu doğru; ancak sevgiyle büyütülmüş bir orkide, evdeki en sadık dostunuz haline gelecek, sizin özveriniz ile serpilecektir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0