Dönüşüm – Franz Kafka

HomeGenel

Dönüşüm – Franz Kafka

Tanıtım Bülteni: İlk kez 1915'te "Die Weissen Blaetter" adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka'nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yay

Gömülü Şamdan – Stefan Zweig
Bir Kuzey Macerası – Jack London
Mecburiyet – Stefan Zweig

Tanıtım Bülteni:

İlk kez 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

Dönüşüm - Franz Kafka

Kitap: Dönüşüm
Özgün Adı: Die Verwandlung
Yazar: Franz Kafka
Çevirmen: Gülperi Sert
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları – Modern Klasikler Dizisi
Sayfa Sayısı: 74
Baskı: 19.Basım
İlk Baskı Yılı: 2013
Baskı Yılı: 2019
Dil: Türkçe

Yorum: Franz Kafka anlatımı ile kumaş pazarlamacısı Gregor’un gerçekten bir böceğe dönüştüğüne inanacaksınız. Her hareketini gerçek ile kıyaslayacak okurken zihninizde o odada bulunacaksınız. Kitap bitene kadar özgürlüğünüzü kaybettiğinizi hissedeceksiniz. Kitap bittikten sonra sizi ailesi gibi özgür bırakacak ve kurguyu kendiniz tekrar gözden geçirecek, hikayenin her adımına, kendiniz karar vererek bir daha derleyeceksiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0