dgs sonuçları açıklandı 2022, dgs sonuçları 2022 ösym, dgs sonuçları erken açıklandı

HomeGenel

dgs sonuçları açıklandı 2022, dgs sonuçları 2022 ösym, dgs sonuçları erken açıklandı

dgs sonuçları açıklandı, dgs puan hesaplama, dgs sonuçları açıklandı mı 2022, dgs sonuçları 2022 ösym, dgs tercih, dgs sonuçları twitter, dgs ösym, dgs sonuçları erken açıklanır mı, ais.osym.gov.tr giriş, dgs sonuçları açıklandı, dgs sonuçları

DGS Sonuçları Açıklandı

İki yıllık ön lisanstan sonra dört yıllık bir lisans programında eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin katıldığı DGS sonuçları beklenenden erken sürede erişime açıldı. Adaylar sonuçlarını ÖSYM üzerinden görüntüleyebilecek.

DGS Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Sınava katılım gösteren adaylar, ÖSYM’nin sonuçları erişime açmasıyla birlikte T.C. kimlik numarası ve aday şifreleriyle birlikte https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanıyor.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, kılavuzda yer alıyor. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacak. Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacak. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacak.

2021-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2022-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2022-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2023-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacak.

COMMENTS

WORDPRESS: 0