Deep Web Nedir – Deep Web Hangi İçeriklere Sahip

Homeİşletim Sistemleri

Deep Web Nedir – Deep Web Hangi İçeriklere Sahip

Deep Web, ICANN Kuruluşu tarafından tanınmayan uzantıların tamamını oluşturur. Bu nedenle daha fazla içerik barındırdığı düşünülmektedir. Ancak bu doğru değildir.

ICANN, Internet Corporation of Assigned Names and Number kelimelerinin baş harflerinden oluşan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumudur.

Dünya standartlarını sağlayarak ip adresleri için kullanılan domain uzantılarını belirlemektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya AŞ tarafından .istanbul ve .ist uzantıları ICANN ile yapılan görüşmeler neticesinde tahsis edilmiş ve satışa açılmıştır.

Neden Google Üzerinden Erişilemez ?

Google güvenli bir hizmet sunabilmek için ICANN tarafından tahsis edilmeyen uzantıya sahip web sayfalarını kendi dizinine eklememektedir.

Deep Web Yayını Nasıl Yapabilirim ?

Bir domain adresi satın almaz ve ip adresi üzerinden yayın yaparsanız bu deep web yayını olacaktır. Biraz daha zorlaştırmak için 80 ve 443 portlarını kullanmayabilirsiniz. Eğer biraz daha zorlaştırmak isterseniz şifreli bir web yayını yapabilirsiniz.

Onion Nedir ?

Onion ICANN tarafından tanınmayan web uzantısıdır. Onion ücretsiz olarak hosting hizmeti veren firma yada firmalar ile anlaşmalıdır. Hosting hizmeti verirken random bir domain oluşturmaktadır. Web sayfanızı bu random domain ve onion uzantısı ile yayına alabilirsiniz. Oluşturulan özel domain adresini bir arkadaşınıza paylaşarak giriş yapılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda onion uzantılı sitelerin bulunduğu bir dizin bulunmaktadır. Kategori belirleyerek bu dizinde listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin hacklenen bir web uygulamasının database dosyası bu şekilde paylaşılmaktadır.

Neden Tor Browser ?

Tor browser ICANN tarafından onaylanmayan web uzantılarını açmaktadır. Diğer web tarayıcıları onaylanmayan domain uzantılarını açmamaktadır. Eğer sadece ip adresi ve port ile yayın yaparsanız diğer browserları da kullanabilirsiniz.

Tor browser yine ücretsiz olarak proxy hizmeti sunmaktadır. Bu nedenle sizi dünyanın herhangi bir yerinden internete çıkarmaktadır. Bu sizi gizlediği gibi erişimi türkiyede yasaklanan web sitelerine erişim sağlamaktadır.

Peki Onion ve Tor Güvenli mi ?

Resmi hizmet sunmayan bir hosting firması ne kadar güvenli ise Onion o kadar güvenlidir. Resmi olarak hizmet sunmayan proxy sunucu ne kadar güvenli ise tor o kadar güvenlidir.

Deep Web Yayını Yapmalı Mıyım ?

Web bir medyadır. Geliri olmayan bir web yayını yapmak mantıksızdır.

Deep Web Sitelerinde Neler Bulabilirim ?

Google üzerinde bulabileceklerinden fazlasını bulamazsınız. Ancak hacklenen bir database yada sizinle dalga geçecek birilerini arıyorsanız, biraz vakit geçirebilirsiniz. Çünkü mafya tutmak, silah satın almak, uyuşturucu bulmak gibi bilgiler doğru değildir.

Bitcoin ile alışveriş yapıldığı doğru mu ?

Hacklenen bir içeriği satın almak istiyorsanız bitcoin ile alışveriş yapabilirsiniz. Ancak size içeriğin geleceğinden yada doğru içeriğin geleceğinden emin olamazsınız.

Onion Gibi Bir Uzantı Kendim Oluşturabilir Miyim ?

Tor browser kendi dns sunucusu üzerinden onion uzantısını sorgulamaktadır. Bir programlama dili ile kendi web browserınızı geliştirebilirsiniz. Bu web browser dns olarak eğer sizin sunucunuzu kullanırsa onion gibi bir servis sunabilirsiniz.

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 2
  • comment-avatar

    Deep web Ile alakalı doğruya en yakın yazı olmuş hatta tamamen doğru da diyebilirim. Elinize sağlık

  • comment-avatar

    Deep Web Yayını Yapmalı Mıyım ?

    Web bir medyadır. Geliri olmayan bir web yayını yapmak mantıksızdır.


    Alakası yok, DW’de forum veya blog açan bir insan hertürlü para kazanabilir galiba DW reklamlarının ne kadar kazandırdığını bilmiyorsunuz. 15$’a aldığım bir sunucu ile forum açtım 2 ay açık tuttum 56$ getirisi oldu ki 2 ay bu süre 1 2 yıl olsaydı binleri bulurdu ancak DW’de hacklenmemek imkansız.