CPU’larda Belirtilen Üretim Teknolojisi Nedir?

HomeDonanım

CPU’larda Belirtilen Üretim Teknolojisi Nedir?

Yeni bir bilgisayar satın alırken internette yada farklı bir yerde birçok kez üretim teknolojisi tabiriyle karşılaşmış ve bunun ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. İster masaüstü, ister dizüstü, isterseniz de akıllı telefon satın almak istediğinizde tüm bu elektronik cihazların işlemci bileşeninde üretim teknolojisi terimini görebilirsiniz. Ürün özelliği olarak karşımıza çıkan bu terimin yanında birçok kez “nm” birimiyle işaretlenen sayılar çıkar. Günümüzde en sık karşılaşılan üretim teknolojisiyse 7 nm, 10 nm ve 14 nm’dir.

Nedir bu işlemcilerdeki üretim teknolojisi?

İşlemciler, transistör denen oldukça küçük elektronik parçalardan oluşur. Hatta bunlar o kadar küçüktürler ki çıplak gözle görülemezler. Akıllı telefon yada bilgisayar işlemci bileşenini daha önce gördüyseniz işlemci donanımının ne kadar küçük olduğunu da biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için bir bilgisayar işlemcisinin parmak ucuyla taşınabilecek kadar hafif ve küçük olduğunu söyleyebiliriz.

İşte bu kadar küçük bir bileşenin içerisinde milyonlarca transistör bulunmaktadır. Şimdi bu transistörlerin ne kadar küçük birer parçacık olduğunu anlayabiliyorsunuz değil mi? Peki bunun “üretim teknolojisi” ile ne ilgisi var? diye soruyor olabilirsiniz. “Üretim teknolojisi nedir?” sorusunun cevabı işte tamda burada önem kazanıyor. Çünkü bir işlemciyi işlemci yapan şey, içerisinde ki transistör sayısının adetidir.

Bir işlemcinin içerisinde ne kadar fazla transistör varsa o kadar yüksek performans sergiler. Üretim teknolojisi de transistörlerin boyutunu ifade eder. Örneğin 14 nm üretim teknolojisine sahip olan bir işlemciyi kullanmak yerine 7 nm üretim teknolojisine sahip bir işlemci kullanmak daha iyidir. Çünkü küçücük bir işlemci birimine 7 nm’lik transistörden daha fazla sığdırabilirsiniz. Buda işlemcinizin daha hızlı olmasını sağlar. Tabi burada bazı istisna durumlarda bulunmaktadır.

Peki ya “nm” ifadesi nedir? Ne anlama gelmektedir?

7 nm, 10 nm, 14 nm üretim teknolojisine sahip olan işlemciler de “nm” terimi bir birim olarak kullanılmaktadır. Hani uzaklık birimi “m” yani metredir ya, “nm” ise nanometre anlamına gelmektedir. Yani bir metrenin 10-9 ile çarpımına eşittir. Mesela 7 nm’lik bir işlemcideki transistör 0,000000007 metre fiziksel boyutuna sahiptir.

İşlemci konusunda iki devasa marka olan İntel ile AMD işlemcileri arasındaki farklarda, işlemciye ait üretim teknolojisinin de çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Bundan sonra

COMMENTS

WORDPRESS: 0