Bonsai Ağacı ve Bonsai Felsefesi

HomeGenel

Bonsai Ağacı ve Bonsai Felsefesi

Bonsai'nin bir ağaç türü olduğu düşünülmektedir. Ancak bonsai bir ağaç değil bir budama sanatıdır. Doğadaki büyük ağaçların minyatürü olarak düşünebi

RapidShare Kapanıyor
Öykü Çelik Kimdir, Survivor 2021 Yarışmacıları
İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Laboratuvar Çalışmaları

Bonsai‘nin bir ağaç türü olduğu düşünülmektedir. Ancak bonsai bir ağaç değil bir budama sanatıdır. Doğadaki büyük ağaçların minyatürü olarak düşünebileceğiniz bonsai ağaçları, doğru budama yöntemleri ile yetiştirilmekte, özel form kazandırılmaktadır.

Bonsai Ağacı ve Bonsai Felsefesi

Bonsai Nedir

Bonsai kelimesi japonca’dan gelen bon ve sai kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bon tabak yada tepsi anlamına sai ise bitki yada ağaç anlamına gelmektedir. Aslında türkçeye çevirirsek saksıdaki ağaç diyebiliriz. Doğadan evinize getirdiğiniz ve ona yaşamınızda yer verdiğiniz bir ağaç.

Bonsai Form Kazandırma

Bonsai formunda ağaç yetiştirmek için farklı teknikler bulunmaktadır. önemli olan bonsai üçgeni oluşturarak doğru ışık açısını yakalamaktadır. Böylelikle tüm yaprakları ışık alacaktır. Çok sık olmaması önemlidir, bu nedenle yaprak budama yaparak seyrekleştirmeniz gerekir.

Dal budama yaparken, ağacın 3 te 1 inden fazlasını budama yapmamanız gerekir. Aksi durumda ağacınız tekrar filiz vermez ve küser. Budama yaparken ağaç türünüzü dikkate almanız ve budama zamanlarını araştırmanız gerekir.

Sulama yaparken ortam şartlarını iyi analiz etmeli ve ihtiyacından fazla su vermemelisiniz. Toprağının az olması nedeni ile besin takviyeleri yapılmalıdır. Saksı içerisindeki ağacınızın köklerine yön vererek, kök budama yapmanız gerekmektedir. Önemli olan güçlü bir köke sahip olmaktır. Bonsai formundaki ağaçların kökleri dışarı çıkacak kadar gelişmiştir.

Yıllanmış koca bir ağaç görüntüsüne sahip olan bonsai formundaki ağacınızı, doğru teknikler kullandığı zaman, torunlarınıza bırakabilirsiniz. Uzun yıllar sizin yaşamınızda yer alabilen bonsai ağaçları japon kültürünün önemli bir parçasıdır.

Bonsai Ağacı ve Bonsai Felsefesi

Resimde gördüğünüz bonsai Amerika Bonsai & Peijing Müzesi’nde sergilenmektedir. ABD’nin Japonya’ya attığı atom bombasından sağ kurtulmuştur. Masaru Yamaki, ABD’nin 200. yılı için Amerika’ya bir bonsai ağacı hediye etti. Bugün 395 yaşında olan ağacın tarihi, 17. yüzyıla kadar gidiyor.ABD’nin başkenti Washington’da yer alan Ulusal Bonsai & Peijing Müzesi’nin koleksiyonundaki en eski parça olan bu ağaç, 1625’te ekildi.

Bonsai Felsefesi

Bonsai yetiştirirken önemli olan güçlü bir köke sahip olmasıdır. Bonsai insanı simgelemektedir. Yeşil kısımlar insanın görünen kısmını, bedenini simgelemektedir, gösterişten uzak bir yaşam için sürekli törpülenmesi / budanması gerekir. Kökleri ise kişiyi ve onun manevi benliğini simgelemektedir. Eğer kökleri ne kadar kuvvetli ise bonsai daha uzun süre hayatta, güçlü bir şekilde kalacaktır.

Bonsai Tohumu

İnternette bonsai tohumu, bonsai ekim kiti gibi ürünler yer alır. Ancak bonsai bir ağaç türü değildir. Herhangi bir ağacı tohumdan yetiştirerek form verebilirsiniz.

Çelikleme ve Havai Köklendirme

Herhangi bir ağaçtan çelikleme yada havai köklendirme yöntemi ile fidan alabilir, bu fidanı bonsai formunda yetiştirerek kendi bonsai ağacınızı yetiştirebilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0