BIOS Sürümünü Öğrenmek – PowerShell

HomeDonanım

BIOS Sürümünü Öğrenmek – PowerShell

Bilgisayar envanteri çıkarırken BIOS sürümünü kaydetmek istiyorsanız ayrıca bios ekranına girmeniz ve kaydetmeniz gerekir. Ancak bunun için pratik bir yöntem mevcut.

Windows 10 üzerinde PowerShell komutlarını kullanarak WMI Protokolü ile bios bilgisini görüntüleyebilirsiniz.

WMI Nedir

WMI (Windows Management Instrumentation), Windows işletim sistemlerindeki operasyonları gerçekleştiren ve nesnelerin kontrol edilmesini sağlayan bir protokoldür.

Get-WmiObject
Invoke-WmiMethod
Register-WmiEvent
Remove-WmiObject
Set-WmiInstance

komutları ile powershell üzerinden WMI protokolünü kullanabilirsiniz. Get-WmiObject komutu ile nesnelerin bilgilerini çekebilir ve filtreleyerek ekrana yazdırabilirsiniz. win32_bios bize istediğimiz bilgiyi verecektir.

Get-WmiObject win32_bios –computername localhost

BIOS Sürümünü Öğrenmek - PowerShell

localhost yerine bilgisayar ismini yazdığınızda da yine bios bilgisini görüntüleyecektir.

BIOS Sürümünü Öğrenmek - PowerShell

aynı zamanda uzak bilgisayarlar içinde bu komutu kullanabilirsiniz. ancak powershelli çalıştırırken yönetici olarak açmanız ve kullanıcının karşı bilgisayarda da yetkisi olması gerekir. Domain ortamlarında domain admin kullanıcısı ile sorgulama yapabilirsiniz. Uzak bilgisayardan sorgu yaparken RPC sunucusunu kullanarak veri çekmektedir.

RPC Protokolü Nedir

RPC Protokolü (Remote Procedure Call – Uzak Yordam Çağrısı), server ve client bilgisayarlar arasındaki iletişim için kullanılan bir protokoldür. Kullandığınız uygulama server ve client mantığında çalışıyor ise RPC protokolü üzerinden haberleşebilir

Bu nedenle komutu çalıştırdığınızda karşı bilgisayar ile RPC erişiminiz var ise BIOS bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

BIOS Sürümünü Öğrenmek - PowerShell

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 0