Bad sector taraması nasıl yapılır

HomeDonanım

Bad sector taraması nasıl yapılır

Bad sector kimi zaman dış etmenlerden kaynaklı olarak kimi zaman kendiliğinden oluşan disk üzerindeki veri okuyamama hatasıdır. Disk üzerinde yavaş okunan veya hiç okuyanamayan bölgelere bad sector bölgesi deniyor. Bu ulaşılamayan bölgeler eğer işletim sisteminin kurulu olduğu bölüme denk gelirse veri okunamadığı için aşırı bir yavaşlığa yada bilgisayarda donma ve takılmalara neden olmaktadır. İşletim sistemini etkilemiyorsa diğer dosyaların bulunduğu bölüme denk geliyorsa, belgelerde bozulmalara neden olmaktadır. 

Donanımsal bir problem olduğu için onarımı söz konusu değildir. ancak kullanılan bazı programlar ile bu bölgelerin kapatılarak hiç veri yazılamaması sağlanabilmektedir. Ancak bu önermeyeceğim bir yöntemdir. Bilgi güvenliği için bad sector hatası veren diskin atılması gerekmektedir. Nedeni ise bu hatanın tüm disk üzerine yayılması olası bir sonuçtur.

Nasıl tarama yapacağız konusuna gelirsek bununla ilgili en çok bilinen HD Tune Pro yazılımıdır. http://www.hdtune.com/download.html adresinden 15 günlük deneme sürümünü indirerek tarama işlemini yapabilirsiniz. Eğer sürekli olarak diskler üzerinde testler yapıyorsanız lisanslı olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

HD Tune Pro yazılımını açtıktan sonra sol üst kısımda disk seçimi yapacağınız bölüm mevcuttur. Disk seçimini yaptıktan sonra error scan / hata tarama sekmesine gelerek start butonu ile işleme başlayabilirsiniz. Quick / hızlı seçimi ile yüzeysel bir tarama yapabilir yada seçmeyerek detaylı bir inceleme yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bad sector olduğunu düşündüğüm Hitachi 500 GB disk üzerinde yaptığım taramanın sonucu ise aşağıdaki şekildedir.

Bad sector taraması nasıl yapılır

Bu diski artık çöpe atabilirim. Tabi bilgi güvenliği adına tuzlu suda bekletmek, disk üzerinden araba ile geçmek, futbol oynamak yada içini açıp diskten ayna yapmak gibi birçok eğlenceli seçeneğiniz de mevcut. 

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 0