Ali Sukas Kimdir?

HomeGenel

Ali Sukas Kimdir?

Ali Sukas, 2019 eylül ayında istanbul ağaç ve peyzaj aş genel müdürü olarak görevine başlamıştır. Ali Sukas, 1966 yılında Rize, Çayeli, İncesu köyünde doğdu. ilkokul eğitimini doğduğu köyde tamamladıktan sonra Üsküdar Haydarpaşa Lisesi’nden 1984 yılında mezun oldu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Orman Mühendisi olarak lisans eğitimini tamamladı. İ.Ü.Fen Bilimleri Enstitüsünde “Orman Koruma ve Orman Entomolojisi Anabilimdalında Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmektedir. 1988-1991 yılları arasında özel sektörde iş hayatına başladı.1991-2000 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğünde çeşitli kademelerde yönetici olarak, 2000-2002 yılları arasında ise Tarım Bakanlığı’nda görev yaptı. 2002 yılında kamu görevinden ayrılarak 2019 yılına kadar özel sektörde 5531 sayılı yasa kapsamında yetkilendirilmiş serbest orman mühendisi olarak mesleki çalışmalarını sürdürdü. Mesleki olarak serbest yeminli mühendislik ünvanına sahip olan Ali SUKAS TMMOB’a bağlı Orman Mühendisleri Odası İstanbul şubesinde 2013 yılından itibaren dört dönem yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Eğitim, çevre ve sosyal alanda faaliyet gösteren çok sayıda vakıf ve sivil toplum kuruluşlarında kurucu başkan ve yönetici olarak çalışmalarda bulunmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi olarak İstanbul’un yeşil alan çalışmalarını yürütmek, ağaç ve süs bitkileri ihtiyacını karşılamak ve bu konuda bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

İstanbul geneli çevre düzenlemeleri ve peyzaj proje ve uygulamalarının yanı sıra, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli bitkilerin tedarik edilmesini de sağlayan İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, aynı zamanda peyzaj materyallerini üretmekte ve bu ürünlerin satışını yapmaktadır.

Bitkisel toprak üretim tesislerinde; hafriyat toprağından geri dönüşümle peyzaj alanları için verimli toprak üreten İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ; peyzaj proje uygulamaları, kaliteli ürünleri ve uzman kadrosuyla sektörün lideri olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Türkiye’de bir ilk olan Bahçe Marketler bitkiyi insanla buluşturma misyonu doğrultusunda hayata geçirilmiştir. Türkiye’nin en büyük Bahçe Marketi Alibeyköy’de kurularak, süs bitkileri sektöründe perakende satış alanında ilk mağaza zinciri oluşturulmuştur.

Sürekli gelişim, yerel üreticinin desteklenmesi ve kent peyzajında ekolojik dengeyi koruma ilkeleri ile faaliyetlerini yürüten İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, topluma kaliteli ürün ve hizmet sunmaya; sektör standartlarını geliştirerek dünya çapında örnek ve öncü çalışmalar gerçekleştirmeye devam etmektedir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0