AİHM’in Kavala kararıyla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı

HomeGenel

AİHM’in Kavala kararıyla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı

Osman kavala, aihm kavala, aihm osman kavala, aihm kavala kararı, osman kavala kararı ile ilgili yapılan aramalar hakkında Adalet Bakanlığı’nca yapılan açıklama ve detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir. osman kavala kararı hakkında açıklamanın detayları

Adalet Bakanlığı’nca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala kararının icrasına ilişkin aldığı yeni karar hakkında, “Kavala dosyasının öne çekilmesi, AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır” açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, AİHM kararlarına uymayı taahhüt etmiş ve bu taahhüdünün gereğini daima yerine getirmiş bir ülkedir. Türkiye, AİHM kararlarına uyma oranı en yüksek ülkelerden biridir. Zira üye ülkelerin AİHM kararlarını icra oranı yüzde 80,20 iken; Türkiye’nin icra oranı yüzde 87,98’dir. Diğer kararların icra süreci ise devam etmektedir. Türk yargı makamları, AİHM’in Kavala hakkında verdiği 10 Aralık 2019 tarihli kararını uyguladıklarını defaatle belirtmişlerdir” ifadelerine yer verildi.

AİHM’in, Kavala dosyasını öne çekmesine tepki gösterilen açıklamada, “AİHM Büyük Daire gündeminde 22 dosya bulunmasına ve halihazırda derdest dosyaların tamamına yakınının Kavala dosyasından daha önceki tarihlerde, bir kısmının ise en az 1 yıl önce Büyük Daire’ye gelmiş olmasına rağmen Kavala dosyasının öne çekilmesi, AİHM’in güvenilirliğini ve itibarını olumsuz etkileyeceği gibi AİHM’in Türkiye’ye karşı objektifliği ve tarafsızlığı konusunda kamuoyumuzdaki tartışmaları da artıracaktır” açıklaması yapıldı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0