HomeSunucu Yönetimi

Active Directory Nedir

Windows Server işletim sistemlerinin hepsinde bulunan bu dizin hizmeti ile domain içerisindeki kullanıcılara grup ilkeleri tanımlayarak kısıtlamalar getirebilir yada belli izinler tanımlayabiliriz.

3Par Fazla Disk Kullanımı
RVTools ile VMware sistem analizi
Veeam Backup & Replication Upgrade Version 10 Build 10.0.1.4854

Active Directory Nedir?

Active Directory Microsoft tarafından windows etki alanı ağları için oluşturulan dizin hizmetidir.  ilk olarak Windows NT sunucu üzerinde yayımlanan hizmet 1999 yılında kullanıcıların karşısına çıktı. Daha sonra gelen Windows 2000 server sürümü ile ve işlevselliği ve idaresi iyileştirilen windows server 2003 ile karşımıza çıktı. Daha sonra ek geliştirmeler yapılarak Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008 ile ve en son windows Server 2008 R2 sürümü ile Active Directory Domain Services olarak rolünü değiştirdi.

Windows Server işletim sistemlerinin hepsinde bulunan bu dizin hizmeti ile domain içerisindeki kullanıcılara grup ilkeleri tanımlayarak kısıtlamalar getirebilir yada belli izinler tanımlayabiliriz. Kurmuş olduğumuz etki alanı üzerinde bulunan hangi donanımları kullanmaya izni olduğu yada hangi uygulamaları çalıştırmaya izni olduğunu belirleyebiliriz. 

Bir şirket için Personel, Genel Müdür, Bilgi işlem gibi belirli gruplar tanımlayarak her grup için ayrı izinler tanımlayabiliriz. Bu da daha verimli bir şirket yapısını oluşturmak için bize kolaylık sağlayacaktır.

Barbaros Kuşçular

COMMENTS

WORDPRESS: 0