ABD’de Başkanlık Seçimi 3 Kasım’da

HomeGenel

ABD’de Başkanlık Seçimi 3 Kasım’da

ABD'de başkanlık seçimi için az bir süre kaldı. 3 Kasım başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Donald Trump aday.

Binali Yıldırım koronavirüsü yendi
Kadir Gecesi Tarihi 2021 ve Kadir Gecesi ile İlgili Cuma Hutbesi
Dil Bayramı – 26 Eylül Türk Dil Bayramı Tarihi

ABD’de başkanlık seçimi için az bir süre kaldı. 3 Kasım başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Donald Trump aday. Anketlerde aralarında az fark bulunan iki adaydan 59. başkanlık seçimlerinde kimin önde geleceği merak konusu.

En Çok Oy Alan Kazanmıyor

ABD’de “Delegeler Kurulu” sisteminde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan seçiliyor.

Postayla oy kullanılabilecek

Belirli durumlarda seçim sandığına gitmeden uzaktan posta yoluyla oy kullanabiliyor. Kovid-19 salgınına kadar ABD’de sadece birkaç eyaletteki seçmenler, sandığa gitmeden posta yoluyla oy kullanıyorlardı.Ülkedeki birçok eyalet ise geçerli bir mazereti olan seçmenlere önceden başvuruda bulunmak kaydıyla posta yoluyla oy kullanma seçeneğini sunuyor.

Az sayıdaki eyalet ise herhangi bir mazeret belirtmeden de sadece başvuru yapılması durumunda söz konusu seçmenlere postayla oy kullandırıyor. Covid-19 salgını ise tüm bu yerleşik geleneği önemli ölçüde etkilemiş durumda. Salgını zaten “geçerli bir mazeret” olarak kabul eden birçok eyalet, tüm seçmenlerinin herhangi bir başvuruda bulunmasalar bile sandık başına gitmeden posta yoluyla oy kullanabilmesinin önünü açtı.

Seçim Ne Zaman Sonuçlanacak

14 Aralık’a kadar her eyaletin Seçiciler Kurulu üyesi, başkan adayına oyunu verip, bu oyları Washington’a göndermeli. Gönderilen oyların en geç 23 Aralık’a kadar ABD Kongresine ulaşması gerekiyor. 3 Ocak’ta yemin ederek görevlerine başlayacak.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0