3Par Fazla Disk Kullanımı

HomeSunucu Yönetimi

3Par Fazla Disk Kullanımı

vmware üzerinde bulunan sanal makinelerinizin alanını hesapladığınızda 3Par üzerindeki alan ile birbirini tutmayabilir. Bunun nedeni 3par üzerine yazılıp sonradan silinen verilerinizdir. Silinen verilerinizi temizlemek için yapmanız gereken boş alanlara 0 yazarak tekrar boş konuma getirmenizdir.

Bunun için öncelikle ESX üzerinde SSH bağlantısını açmalısınız. vSphare Client üzerinde ESX / Configuration / Software /Security Profile /Properties menüsünden SSH servisini açabilirsiniz. 

3Par Fazla Disk Kullanımı

SSH servisini açtıktan sonra datastore isimlerini kontrol edelim. 3Par üzerindeki her datastore alanı için komutları düzenleyelim

3Par Fazla Disk Kullanımı

Yazmamız gereken komutları datastore isimlerine göre düzenledim. 

3Par Fazla Disk Kullanımı

Birden fazla hostunuz var ise sadece birinde bu işlemi yapmanız yeterlidir. Bu işlem 4-5 saatinizi alacaktır.

3Par Fazla Disk Kullanımı
3Par Fazla Disk Kullanımı

SSH bağlantısını tekrar kapatarak 3Par Management Console u açıyoruz. Provisioning / Storage System / MyStorage / CPGs altında Compact CPG işlemi ile her LUNs için Consolide etmemiz gerekiyor. Eğer resimdeki gibi aktif olmadıysa 3Paradm kullanıcısı ile bağlanmamış olabilirsiniz. Yada 3Par Management sürümünüz 3Par sürümü ile eşdeğer olmayabilir. 3Par management Consolun uygun sürümünü indirmeniz gerekiyor. Bu işlemlerde yine 4-5 saatinizi alacaktır.

3Par Fazla Disk Kullanımı

Daha sonra Provisioning / Storage System / MyStorage menüsüne sağ tıklayarak Tune System menüsünü seçmeniz ve aynı ayarlar ile Ok diyerek uygulamanız gerekiyor.

Bu işlemlerin ardından kendi sistemimde %93 olarak gözüken doluluk oranını %73 oranına indirip 7 tb alan açtık.

Saygılarımla,

COMMENTS

WORDPRESS: 0